Odbory a stavovské organizácie chystajú protesty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
protest
Sestry protestovali pred parlamentom aj v roku 2013. SITA / Diana Černáková

Návrh zákona, ktorý smeruje do parlamentu, sa nepozdáva stavovským a odborovým organizáciám. Podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek nevylepší príjmy zdravotníckych pracovníkov, práve naopak. 

Najvyšší predstavitelia stavovských a odborových organizácií v zdravotníctve začínajú pripravovať protestné aktivity. Nepozdáva sa im totiž úprava platov, ktorá smeruje do parlamentu. Informovala o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).

Zástupcovia stavovských a odborových organizácií sa pre tému úpravy platov stretli so súčasným ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom trikrát, pričom raz za prítomnosti premiéra Roberta Fica na pôde úradu vlády 28. augusta tohto roka. Ako upozornila komora sestier, ani jedno stretnutie neviedlo k dohode.

Dostali sme sa do štádia, že už nestačí rokovať a pripomienkovať legislatívu. Súčasní politici nevidia, alebo nechcú vidieť problémy 60 tisíc zdravotníkov na Slovensku. Musíme všetci viac zabojovať, aby nás bolo lepšie vidieť a počuť,“ konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová s tým, že nesprávne nastavený systém odmeňovania zdravotníckych pracovníkov na Slovensku prinesie iba väčšiu nespokojnosť a úbytok zdravotníckych pracovníkov.

Sestry upozorňujú, že napriek nesúhlasu a nespokojnosti odborov šéf rezortu avizoval predloženie návrhu zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov do parlamentu. Spomínaný zákon nebude podľa SKSaPA predstavovať pre mnohých zdravotníckych pracovníkov vylepšenie ich príjmov za odvedenú prácu, práve naopak.

„Minister zdravotníctva tak nedokázal naplniť sľub jeho predchodkyne Zuzany Zvolenskej, že návrh zákona o odmeňovaní zdravotníckych pracovníkov do legislatívneho procesu nebude predložený bez dohody so stavovskými a odborovými organizáciami,“ poznamenali sestry.

Požiadavky zdravotníkov ministerstvo nesplnilo

Ako skonštatovala SKSaPA, napriek požiadavkám, ktoré organizácie predložili v čase tvorby, ako aj pripomienkovania zákona, nenastala zhoda v zásadných otázkach. Prvou požiadavkou bolo, aby zákon platil pre všetkých zdravotníckych pracovníkov bez ohľadu na to, v akom prostredí pracujú. Mal sa tak týkať nemocníc, ambulancií, kúpeľov či zariadení sociálnych služieb. Naplnenie Zákonníka práce – za rovnakú prácu rovnaká odmena sa tak podľa predsedu Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZZ a SS) Antona Szalaya nedodrží.

Stavovské organizácie a odbory tiež žiadali zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy. Kým v susednej Českej republike v prípade sestier či obdobne náročných povolaní dosahuje mzda 120 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve, u nás to bude len niečo cez 80 %. V súčasnosti nízke platy zdravotníkov sa tak nedostanú ani na úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá pre rok 2014 je vo výške 858 eur.

„Argumentácia ministerstva, že navrhované koeficienty bude možné v budúcnosti modifikovať či zvýšiť príjmy zdravotníkov, bude možné aj kolektívnymi zmluvami je nereálne, nakoľko zamestnávatelia údajne nemajú možnosť zvýšiť odmeňovanie osobným ohodnotením či príplatkami za kvalitu práce,“ upozornila komora sestier.

Preto organizácie zdravotníkov tvrdia, že ak si nevybojujú odmeňovanie v zákone, v súčasnej ekonomickej situácii im nikto nič naviac nedá.
Treťou požiadavkou je zvýšenie základnej zložky mzdy o koeficient 0,03 za každé tri roky praxe. V súčasnosti to predstavuje sumu 25,74 eura.

„Zdravotníctvo je špecifická oblasť, kde skúsenosti a zručnosti nadobudnuté rokmi praxe sú neoceniteľnou devízou pre pacienta, ale aj pre systém samotný,“ doplnila prezidentka Slovenskej komory fyzioterapeutov Eva Solčániová. Koeficient by navyše pôsobil ako jeden zo stabilizačných faktorov pre zotrvanie v náročnom zdravotníckom povolaní.

Nemocnice: platy sestier neklesnú

Asociácia štátnych nemocníc SR sa voči medializovaným výrokom zástupcov sesterských organizácií v otázke úpravy platov ohradzuje.

„Garantujeme, že žiadnej sestre v našich nemocniciach plat neklesne. Naopak, mzda v zmysle predloženého návrhu, ktorý v stredu schválila vláda, bude zachovaná, prípadne vyššia,“ uviedla hovorkyňa asociácie Ladislava Šustová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek