Tím odborníkov z americkej University of Illinois Urbana-Champaign skúmal, ktoré tvárové masky najviac tlmia zvuk vychádzajúci z úst človeka.
Na čele štúdie stál Ryan Corey, ktorý pod dozorom Andrewa Singera vedie analýzu zvukových signálov najmä v súvislosti s načúvacími zariadeniami. Štúdiu podporili aj americké Ministerstvo energetiky a Kancelária riaditeľa národného spravodajstva.
Prvá štúdia
Coreyho inšpirovala kamarátka – učiteľka. Poprosila ho o odbornú radu, aký typ rúška, ktoré zabraňuje šíreniu koronavírusu, by mala používať pri výučbe žiakov s poruchou sluchu.
Pleť pod rúškom môže trpieť. Lekárka radí, ako ju ochrániť
„Predchádzajúce výskumy sa zameriavali len na lekárske rúška, ktoré využívajú v zdravotníckych zariadeniach. Nikto sa však nezaoberal akustickým efektom, ktoré majú rôzne typy rúšok, a tak sme to spravili my,“ povedal Corey, ktorý sám trpí poruchou sluchu.
Tím testoval lekárske rúška, jednorazové chirurgické rúška, priehľadné plastové masky, domáce a komerčne dostupné látkové rúška z rôznych druhov látok a zložené z rôzneho počtu vrstiev.Využili pritom špeciálny reproduktor v tvare ľudskej hlavy, ktorý produkoval zvuk, akoby vychádzal z úst človeka. Vyrobil ho Uriah Jones zo School of Art and Design.
Výskum objasnil súvis ochorenia COVID-19 so stratou sluchu
Na reproduktor postupne nasadili rôzne typy masiek a prehrávali rovnaké zvuky, pričom merali aj vplyv na zvuk vychádzajúci z rôznych smerov.
„Ak by sme využili živého človeka, nemohli by sme testovať rúška na rovnakom zvuku, keďže človek by nedokázal opakovať zvuky zakaždým rovnako,“ objasnil Corey využitie reproduktoru.
Čo dokáže rúško
Nové zistenia publikované v The Journal of the Acoustical Society of America ukázali, že všetky typy masiek tlmia tiché, vysokofrekvenčné zvuky generované pri vyslovovaní spoluhlások.
„Takéto zvuky sú výzvou pre ľudí s poruchou sluchu s rúškom i bez neho a s príchodom rúšok sa stali problémom aj pre zdravých ľudí,“ vyhlásil vedec.
Tvárové masky takisto predstavujú stratu vizuálneho kontaktu s ústami či časťou tváre, čím prakticky znemožnili odčítanie z pier.
Nový test dokáže odhaliť stratu zraku tri roky pred príznakmi. Podľa odborníkov sú výsledky ohromné
Podľa Coreyho každý človek využíva možnosť čítania z pier. „Preto sme sa rozhodli testovať aj priehľadné masky, ktoré sa stali veľmi populárne. Bohužiaľ, môžete cez ne vidieť ústa, no blokujú najviac zvuku zo všetkých typov rúšok,“ povedal.
Najlepšia voľba
Štúdia potvrdila, že najlepšie akustické vlastnosti má jednorazové chirurgické rúško. Voľne tkané masky zo 100-percentnej bavlny takisto vykazovali dobré hodnoty, no podľa iného výskumu z Illinois nie sú až tak vhodné ako ochrana pred kvapôčkami, ktoré môžu spôsobiť infekciu.
Na rozdiel od nich pevne tkané bavlnené rúška zabraňujú pohybu kvapôčok, no Coreyho tím dodal, že tiež viac tlmia zvuk.
Pozor na podvodné lieky do uší, ponúkajú ich na internete
Výskumník na základe informácií z oboch štúdií uviedol, že rozumný kompromis ponúkajú viacvrstvové, voľne tkané bavlnené masky.
Za dobrú správu považuje, že väčšina masiek nedokáže úplne utlmiť zvuk. Na vyvarovanie sa problémom so zvukom odporučil v prípade potreby použiť malý zosilňovač, vďaka ktorému bude môcť reč spoza rúška počuť hocikto.
Ako príklad uviedol malý klopový mikrofón, ktorý už využívajú v prednáškových miestnostiach a rúška na jeho efekt pôsobia len minimálne.