Hráči elektronického športu majú oproti bežnej svetovej populácii zdravšiu telesnú hmotnosť, menej pijú alkohol a menej fajčia. V novej štúdii to tvrdia odborníci z austrálskej Queensland University of Technology (QUT).
Do výskumu sa zapojilo 1 400 respondentov zo 65 krajín. Ako prví skúmali index telesnej hmotnosti na globálnej vzorke e-športovcov.
Zistili u nich medzi 9 až 21% väčšiu pravdepodobnosť na zdravšiu hmotnosť, ako u ostatných ľudí. Najlepších 10% hráčov malo výrazne lepšiu fyzickú kondičku ako hráči na nižšej úrovni.
Búranie predsudkov
Výskumník Michael Trotter vyhlásil, že výsledky sú prekvapivé vzhľadom na globálnu úroveň obezity. „Zistenia spochybňujú stereotyp o obezite hráčov,“ povedal. „Ak premýšľate nad e-športom, často sa objavia obavy zo sedavého správania a zlého zdravotného stavu,“ dodal.
Na svet sa valí "pandémia" obezity. Predpovede odborníkov sú hrozivé
Štúdia však objavila „zaujímavé a zmiešané“ výsledky. „Najlepší hráči sa viac ako hodinu denne venujú fyzickému cvičeniu, aby lepšie zvládli stres a celkový výkon v hre,“ uviedol.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča venovať sa fyzickej aktivite týždenne minimálne 150 minút. Ako ozrejmil Trotter, iba najlepší hráči splnili odporúčania, pritom cvičili v priemere štyri dni v týždni.
Morbídna obezita
Výskum tiež zistil, že 4,03% hráčov má vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť morbídnu obezitu v porovnaní s globálnou populáciou.
Trotter navrhol vytvoriť stratégie pre hráčov patriacich do skupiny s vyšším indexom telesnej hmotnosti. „Fyzická aktivita a cvičenie súvisia s úspechom v e-športe a mali by sa na ne zamerať hráči i organizácie, ktoré ich trénujú,“ vyjadril sa odborník.
Odborníci sa obávajú pribúdania obéznych detí, rizikové sú najmä deti v mestských bytoch
Podľa neho tak mladá generácia hráčov bude mať v budúcnosti viac dôvodov a motivácie fyzicky cvičiť, čo je prospešné pre ich celkové zdravie a výkon.
Alkohol a cigarety
Štúdia odhalila aj ďalší zaujímavý fakt. Hráči e-športov majú o 7,8% vyššiu pravdepodobnosť, že nebudú každý deň piť alkohol. Z tých, ktorí si dajú pohárik, 0,5% uviedlo, že tak robí každý deň.
Analýza zistila, že len 3,7% hráčov sú denní fajčiari, pričom frekvencia fajčenia je v porovnaní s globálnymi dátami o 18,7% nižšia.
Zápalové ochorenie mladých, ktorému čelia tisíce Slovákov. Začína imunitnou búrkou organizmu
Experti by sa chceli v ďalšej štúdii zamerať na to, ako programy na stredných a vysokých školách môžu zlepšiť zdravotný stav a zvýšiť fyzickú aktivitu študentov, ktorí sa venujú e-športom.