Test, ktorý vyvinuli výskumníci zo švédskej Lundskej univerzity, zaujal vedcov po celom svete. Dokáže totiž rozlíšiť osoby s vysokým rizikom rozvoja Alzheimerovej choroby, uvádza Sciencedaily.com.
Zápalové ochorenie čriev a demencia spolu môžu súvisieť. Vedci si všimli zvláštny detail
Pozoruhodné výsledky svojej štúdie vedci prezentovali v odbornom magazíne Journal of American Medical Association (JAMA).
Test reaguje na modifikovaný tau proteín
Krvný test by mal byť schopný identifikovať jeden z tau proteínov (modifikovaný p-tau217), ktoré sú spoluzodpovedné za rozvoj neurodegeneratívneho ochorenia.
Vedci v tejto súvislosti hovoria o revolúcii v diagnostike, ktorá by ochorenie odhalila oveľa skôr, ako sa naplno prejaví. Prvé odhady hovoria, že test by ochorenie mohol predpovedať už dve desaťročia dopredu.
Vedci skúmali Alzheimerovu chorobu a zrejme odhalili, prečo postihuje viac ženy ako mužov
Do výskumu vedci zapojili krvné vzorky od viac ako 1 400 ľudí s kognitívnym poškodením a bez neho. Ukázalo sa, že práve p-tau217 bol prítomný v krvi ľudí, u ktorých sa neskôr vyvinula Alzheimerova choroba. Z mozgu prenikol hematoencelafickou bariérou do krvného riečiska.
Ochorenie rozlišuje s vyše 90% presnosťou
Doterajšie možnosti v diagnostike sú totiž založené najmä na posmrtnom stanovení ochorenia, na základe patologického výskytu amyloidných plakov a tau proteínov v mozgu.
Podľa CNN by tento test mohol byť rovnako presný, ako napríklad pozitrónová emisná tomografia (PET), ktorá sa využíva na diagnostiku ochorenia počas života. Jeho presnosť na odlíšenie iných typov demencie vedci odhadujú na 89 až 98 percent.
Lekári zrejme našli spôsob, ako spomaliť Parkinsonovu chorobu a zmierniť jej príznaky
Hoci sa nový test javí ako veľmi sľubný v oblasti včasnej diagnostiky, klinický výskum bude pokračovať a kým bude krvný test bežne dostupný aj v praxi, zrejme uplynie ešte niekoľko rokov.