Jedinou a efektívnou cestou novej UNB je podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára štátom garantovaná príprava, výstavba a od začiatku jej vlastné prevádzkovanie.
Slovenská lekárska komora (SLK) víta rozhodnutie ministerstva zdravotníctva postaviť novú Univerzitnú nemocnicu v Bratislave (UNB) v lokalite Rázsochy, oproti pôvodne navrhovanému variantu na Patrónke.
Ako však povedal v utorok na tlačovej konferencii prezident SLK Marian Kollár, komora považuje zvolený hybridný model, v ktorom štát celý projekt výstavby novej UNB financuje, ale dozor a kontrolu nad jeho výstavbou dá súkromnému koncesionárovi, za nevýhodný.
„Pridelená výstavba a následne prevádzkovanie novej UNB koncesionárom (manažérom zdravotnej starostlivosti) tým vyjadruje preukázateľné zlyhávanie štátu vo svojej funkcii efektívne riadiť verejné nemocnice,“ povedal Kollár.
Podľa prezidenta SLK ide aj o nepriamu dehonestáciu kvality a úrovne riadiacich pracovníkov v SR, keď sa hľadá spása v zahraničných manažéroch. „Sme presvedčení, že na Slovensku je dosť erudovaných a vyškolených manažérov v zdravotníctve,“ dodal Kollár.
Jedinou a efektívnou cestou novej UNB je podľa Kollára štátom garantovaná príprava, výstavba a od začiatku jej vlastné prevádzkovanie.
„Univerzitná nemocnica nie je komerčný podnik, ale ide o prevádzku so zdravotnou starostlivosťou a s pedagogickou a vedecko-výskumnou bázou, s očakávaním najvyššej kvality na Slovensku, pre všetkých pacientov tohto štátu,“ poznamenal prezident SLK.
SLK chce byť pri tvorbe projektu
Komora žiada, aby spolu s ďalšími odbornými spoločnosťami, boli pri ďalšej tvorbe projektu, konzultovala sa s nimi filozofia, stratégia a aj realizácia novej UNB. Slovenská lekárska komora nesúhlasí, aby bola Nemocnica s poliklinikou sv. Cyrila a Metoda v Petržalke, na Antolskej ulici, samostatnou mestskou nemocnicou.
Komora zásadne nesúhlasí s navrhovaným spôsobom manažovania zdravotnej starostlivosti, ktorú si štát obstará na účel výstavby a najmenej päť rokov prevádzky nemocnice. „Sme za to, že nemocnicu má prevádzkovať štát a firma na výstavbu bude len ako konzultant,“ argumentoval Kollár.
Lekári poukazujú aj na to, že lôžková kapacita podobných nemocníc v Európe býva väčšia, čo podľa nich nie je megalomanstvo, ale nevyhnutnosť. „Vzhľadom na zvýšený počet medikov sa javí stavať novú UNB po 130 rokov s necelými 600 posteľami ako nedostatočné,“ apeluje Kollár. UNB by mala byť podľa neho aj s oddeleniami komplexnejšia, a preto počet oddelení, ako i stav postelí vníma ako poddimenzovaný.