Spermie sa nepohybujú mávajúc bičíkom zo strany na stranu, ale mávajú ním len do jednej strany a otáčajú sa pri tom okolo svojej osi.
Tvrdí to tím vedcov z anglického Bristolu a Mexika, ktorý nový pohyb zaznamenali s pomocou matematiky a 3D mikroskopie a vyvrátil tak niekoľko sto rokov starý predpoklad.
Ako had alebo úhor plávajúci vo vode?
Pohyb spermií pred viac ako 340 rokmi opísal Holanďan Antonie van Leeuwenhoek, ktorý zdokonalil mikroskop a objavil existenciu mikroorganizmov. Pri skúmaní svojho ejakulátu narazil na drobné tvory s chvostíkmi, ktoré sa, ako v roku 1678 napísal Kráľovskej spoločnosti v Anglicku, pohybujú vpred „ako had alebo úhor plávajúci vo vode“.
Lekár zažaloval kliniku za zneužitie jeho darovaných spermií
To isté videli vedci aj počas nasledujúcich storočí – spermie plávajú pohybom bičíkov zo strany na stranu. Podľa odborníkov z Bristolskej univerzity a Universidad Nacional Autónoma de México, je to však len optický klam.
Pomohla superrýchla kamera
„Ak chcete vidieť naozajstný pohyb bičíka, potrebujete sa pohybovať a rotovať so spermiou. Je to takmer, ako keby ste potrebovali veľmi malú kameru a pripevnili ju na hlavičku spermie,“ vysvetlil vedúci Hermes Gadelha z Bristolskej univerzity, ktorého cituje televízia CNN.
Českí vedci prišli na dôležitý fakt o koronavíruse, opísali jeho maskovanie pred imunitou
Jeho kolegovia z Mexika Gabriel Corkidi a Alberto Darszon preto vytvorili špičkové nástroje, vrátane superrýchlej kamery, ktorá dokáže zaznamenať 55-tisíc snímok za sekundu.
Prezervatív pred rakovinou krčka maternice dostatočne nechráni
Ako vedci zistili, bičík spermie sa pohybuje len na jednu stranu. Len tento pohyb samotný by však spôsobil, že by sa točili dokola, preto ešte rotujú okolo svojej osi.
Vďaka rotácii nadobúdajú symetriu
„Ľudské spermie prišli na to, že keď plávajú, podobne ako hravé vydry vývrtkovo vo vode, ich jednostranný pohyb sa vypriemeruje a budú plávať vpred,“ skonštatoval Gadelha s tým, že rotácia je veľmi dôležitá, pretože umožňuje spermiám „nadobudnúť symetriu“ a ísť rovno.
Obmedzte jeden z najbežnejších zvykov a získate roky života navyše, tvrdia vedci
Zistenia, ktoré vedci publikovali v odbornom časopise Science Advances, boli pre tím veľmi prekvapivé. Preto výskumníci strávili opakovaním experimentu a dôsledným kontrolovaním výpočtov takmer dva roky.
Vedci varujú už aj pred cigaretovým dymom: Fajčiari vyfukujú kvapôčky obsahujúce koronavírus
Dúfajú, že by ich objav mohol pomôcť odborníkom na plodnosť a vedcom pri zisťovaní vplyvu na plodnosť. Otáčavý pohyb spermií možno „skrýva nejaké jemné aspekty o zdraví spermií alebo o tom, ako dobre sa dokážu pohybovať rýchlo,“ povedal Gadelha.