Pandémiu takéhoto rozsahu si naše zdravotníctvo nepamätá. Aj bez nej to vo väčšine našich nemocníc nevyzerá ideálne a dodatočný nápor prináša ešte väčší tlak.
Jednotlivci aj firmy sa však zmobilizovali a pomáhajú, ako sa dá, bez ohľadu na to, že pre nikoho teraz nepanujú dobré časy.
Viac o téme: Koronavírus
Najväčší nedostatok nemocnice pociťujú v oblasti ochranných pomôcok. Práve v tejto oblasti pomáha iniciatíva Kto pomôže Slovensku.
Pomocou verejnej zbierky dodáva do nemocníc a zariadení sociálnej starostlivosti rúška aj ochranné rukavice.
Ešte špecifickejšie to zobrala iniciatíva Pomôž nemocnici. Prostredníctvom 3D tlače vyrábajú ochranné tvárové štíty. Pomôcť sa dá finančne a zapojiť sa môžu aj majitelia 3D tlačiarní.
Ide aj o ďalší materiál
Vo väčšej miere sa však spotrebúva aj materiál, ktorý človeku hneď nepríde na um. Napríklad papierové utierky či toaletný papier.
Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku v tomto pomohla spoločnosť ECO-INVESTMENT a.s. Vojenskej nemocnici venovala 32 paliet takéhoto materiálu.
„Dodávky papierovej hygieny odosielame do nemocníc nie len na Slovensku, ale aj do slovinského Mariboru,“ povedal prezident a predseda predstavenstva ECO – INVESTMENT a.s. Milan Fiľo.
Z univerzity do nemocnice
Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach zapožičala Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice prístrojové vybavenie na prácu v laboratóriu pri diagnostike nového koronavírusu.
Od minulého týždňa pomáhajú pri práci s odobratými vzorkami aj dva laminárne boxy z LF zakúpené pôvodne pre vedecké účely. Tieto zariadenia umožňujú prácu s infekčnými vzorkami bez rizika kontaminácie.
Chránia vzorky pred kontamináciou mechanickými časticami a mikroorganizmami zo vzduchu a zároveň prispievajú k ochrane laboratórnych pracovníkov vyšetrujúcich odobratý biologický materiál pred možnou infekciou.
Prístroje aj ľudia
Okrem prístrojového vybavenia a personálnej pomoci pre UNLP koordinuje vedenie fakulty aj dobrovoľnícku činnosť študentov pre rôzne zdravotnícke zariadenia.
Lekárska fakulta UPJŠ podobným spôsobom vypomáha aj Regionálnemu ústavu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach, ktorému Ústav epidemiológie LF UPJŠ zapožičal svoje prístrojové vybavenie a taktiež pracovníkov ústavu na vyšetrovanie vzoriek na prítomnosť nového koronavírusu.