- aktualizované 9. novembra 17:12
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa neospravedlní zdravotnej poisťovni Dôvera za tvrdenia uvedené v správe o činnosti úradu za rok 2021 a následne v tlačovej správe z 23. mája tohto roka.
Nevyhovie ani žiadosti poisťovne Dôvera o odstránenie 13 namietaných tvrdení z predmetných dokumentov a nevyplatí poisťovni ani požadovanú nemajetkovú ujmu vo výške 32 300 eur.
Nároky nepovažujú za oprávnené
Ako uviedol úrad v tlačovej správe, uplatňované nároky poisťovne Dôvera nepovažuje za oprávnené.
ÚDZS sa v minulosti vyjadril ohľadom zostatkovej hodnoty poistného kmeňa zdravotnej poisťovne Dôvera, a určil ju ako vysoko nadhodnotenú. Následne zverejnil informácie, ktoré nepodliehajú daňovému tajomstvu.
Zisk zdravotných poisťovní by sa mal od budúceho roka regulovať, ministerstvo zdravotníctva navrhuje aj ďalšie zmeny
„Naším cieľom nebolo a ani nie je ohroziť alebo poškodiť dobrú povesť poisťovne. Sme presvedčení, že pri poskytovaní informácií verejnosti v správe o našej činnosti a v tlačovej správe sme postupovali správne, zákonne a prísne v medziach zákonných kompetencií,“ povedala predsedníčka úradu Renáta Bláhová.
Obava o nadhodnotení majetku
Správa o činnosti ÚDZS a nadväzujúca tlačová správa podľa úradu obsahujú výlučne odborné názory úradu, ktoré sú založené na pravdivých podkladoch a je ich možné overiť.
Tisíce Slovákov ročne podľahnú nekalým praktikám a zmenia zdravotnú poisťovňu, niektorí sú však v najväčšom ohrození
„Ak sa úrad zaoberá otázkami vlastníctva a spôsobu účtovania poistného kmeňa zdravotnej poisťovne, robí to v zmysle svojich zákonných kompetencií a vo verejnom záujme, aby predišiel konaniu, ktoré by ohrozovalo solventnosť zdravotných poisťovní a poskytovanie zdravotnej starostlivosti občanom,“ uviedol úrad.
Tvrdí, že berie ako fakt, že zdravotná poisťovňa Dôvera ako jediná účtuje nadobudnutý poistný kmeň ako nehmotný majetok, s čím úzko súvisí aj obava úradu o nadhodnotení majetku poisťovne. Táto obava však má podľa ÚZDS čisto ekonomický charakter.
Suma vyvoláva otázky
Úrad svoje tvrdenia opiera o dokumenty, ktoré preukazujú, že v roku 2008 bola kúpna cena predávaného 51-percentného podielu v zdravotnej poisťovni APOLLO medzi nezávislými subjektmi E.I.C., a. s., a AGEL, a. s., stanovená na 200 miliónov korún (približne 6,6 mil. eur).
„Je potom prirodzené, že následné ocenenie nadobudnutej časti poistného kmeňa ako nehmotného majetku zdravotnej poisťovne až na sumu 485 miliónov eur vyvoláva otázky,“ uviedol ÚDZS.
„Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou dlhodobo poškodzuje dobré meno zdravotnej poisťovne Dôvera. Opakovane sa nepravdivo a zavádzajúco vyjadruje na jej adresu a jej akcionára. Preto prijímame aj právne kroky na našu ochranu a budeme v tom pokračovať,“ uviedol pre agentúru SITA Matej Štepiansky zo zdravotnej poisťovne Dôvera.