Dokument, na základe ktorého majú centrá vzniknúť, čaká na podpis na Ministerstve zdravotníctva SR. Zástupcovia pacientskej organizácie Sekunda pre život, neurológovia a prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby sa stretnú s ministerkou.
Už rok prebieha na Slovensku kampaň Čas je mozog, ktorej cieľom je zvyšovať povedomie o cievnej mozgovej príhode.
Pacientska organizácia Sekunda pre život v spolupráci s neurológmi a Asociáciou záchrannej zdravotnej služby však okrem informačnej kampane chce zmeniť aj systém manažmentu pacientov s cievnou mozgovou mŕtvicou.
Každý pacient by mal mať rovnakú šancu na liečbu v čo najkratšom čase, bez ohľadu na to, kedy a kde ho mŕtvica postihne.
Podľa zverejnených informácií dokument, na základe ktorého má na Slovensku vzniknúť 43 iktových centier, čaká na podpis na Ministerstve zdravotníctva SR. Zástupcovia pacientskej organizácie, neurológovia a prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby sa stretnú s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.
Ročne 11 tisíc prípadov
Pacientska organizácia pripomenula, že na Slovensku ročne pribudne až 11-tisíc pacientov, ktorých postihne cievna mozgová príhoda.
Rozsiahlou edukáciou verejnosti sa podľa organizácie podarilo zvýšiť počet pacientov, ktorí včas rozpoznali príznaky toho závažného ochorenia a vyhľadali prvú pomoc. Aj vďaka tomu bolo v minulom roku liečených 1 670 pacientov, čo je o 410 pacientov viac ako v roku 2016.
„Pri cievnej mozgovej príhode pritom rozhoduje čas. Limit pre podanie akútnej liečby je 4 a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do 8 hodín od prvých príznakov,“ uviedla organizácia.
Postihuje aj mladších
Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu.
„Už dávno neplatí, že je to ochorenie týkajúce sa len ľudí vo vyššom veku. Žiaľ, aj u nás v ostatnom období postihuje mladšie ročníky vo veku od 20 do 44 rokov. V minulom roku utrpelo mozgovú mŕtvicu 341 pacientov vo veku 20 až 44 rokov, čo je o 52 pacientov viac ako v roku 2016,“ upozornila organizácia.
Zároveň dodala, že na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt.
Závažným rizikovým faktorom už nie je len vysoký krvný tlak či cholesterol, ale celkový životný štýl, fajčenie a málo pohybovej aktivity. To má za následok, že mozgová mŕtvica si vyberá stále mladších a mladších ľudí.
„Takmer u štvrtiny pacientov bola zistená atriálna fibrilácia srdcových predsiení, ktorú môžeme považovať za jeden z najzávažnejších rizikových faktorov vzniku cievnej mozgovej príhody,“ konštatovala prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach Zuzana Gdovinová.
Čas je rozhodujúci
V záujme čo najskoršej liečby pacienta po spozorovaní prvých príznakov vzniku mozgovej mŕtvice je dôležité, aby pacient okamžite kontaktoval linku 155.
„Jednotlivé záchranky sa už niekoľko rokov snažia užšou spoluprácou s nemocnicami skrátiť čas trvajúci od privezenia pacienta záchrankou do nemocnice po podanie liečby. Niektoré menšie nemocnice (napríklad v Komárne, v Skalici, v Liptovskom Mikuláši alebo v Levoči) už dosahujú výsledky porovnateľné s najlepšími krajinami v západnej Európe, a to najmä vďaka úzkej spolupráci nemocnice a záchranky,“ poznamenal prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby Matej Polák.
Najdôležitejšia sa podľa neho ukazuje tzv. prenotifikácia (vopred-informovanie) záchranky smerom k nemocnici, že im záchranka vezie pacienta s cievnou mozgovou príhodou.