Počet kožnýchnádorov každoročne narastá, stúpajú aj náklady na ich liečbu. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) každoročne zaznamenáva stovky prípadov ochorení kože.
Medzi najvážnejšie patrí malígny melanóm, ktorý tvorí až 10 % z celkového počtu kožných nádorov. Medzi pacientmi s touto diagnózou dominujú ženy a poistenci nad 60 rokov. Ako uviedla manažérka oddelenia komunikácie VšZP Eva Peterová, v roku 2011 sa na rakovinu kože liečilo necelých 25-tisíc poistencov VšZP, v roku 2016 to už bolo takmer 29-tisíc ľudí.
Náklady na liečbu stúpli
Narastajúci trend nových prípadov sa mierne zastavil až vlani. V porovnaní s rokom 2019 sa na toto ochorenie liečilo o 4-tisíc poistencov menej, konkrétne 27-tisíc. Napriek tomu, že ich počet poklesol, náklady na liečbu medziročne stúpli približne o 5 mil. eur, a to na 21,7 mil. eur.
Slovenskí pacienti dostanú inovatívne lieky. Možno aj vakcínu proti Alzheimerovi, ktorá pochádza zo Slovenska
Najviac ľudí s touto diagnózou je vo veku od 60 do 79 rokov. Minulý rok tvorili až 58,6 % zo všetkých liečených poistencov. V priemere je medzi nimi viac žien. „Pozreli sme sa aj na to, v ktorých regiónoch je rakoviny kože najviac. Prvenstvo v tomto smere patrí Prešovskému a Trnavskému kraju, najmenej ľudí liečených na rakovinu kože bolo v Nitrianskom kraji,“ spresnil hovorca VšZP Matej Neumann.
Cestovanie do rovníkových oblastí
Ako uviedla dermatovenerologička Michaela Dubčeková, zvýšený výskyt kožných nádorov v posledných rokoch je podporený aj tým, že častejšie cestujeme do rovníkových oblastí, a to aj v zimných mesiacoch.
„Slnečné žiarenie je pre nás dôležité z dôvodu produkcie vitamínu D. Až 90 % tohto vitamínu, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí, zubov a posilnenie imunity, sa dostáva do organizmu práve cez kožu, kde sa tvorí pôsobením UVB žiarenia. Na jeho tvorbu nám však stačí byť na priamom slnku 45 minút týždenne. Nadmerné opaľovanie a nedostatočná ochrana pred slnečným žiarením urýchľuje degeneračné procesy, starnutie pokožky a zvyšuje riziko karcinómu kože,“ uzavrela.