Sme najhorší v Európskej únii, onkologickým pacientom chýbajú lieky aj prístup k odborníkom. Rezort má plán

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rakovina
Foto: Ilustračné, Thinkstock

Onkologickí pacienti patria k tým, ktorí pre pandémiu ochorenia COVID-19 utrpeli možno najviac zo všetkých. Je čas, aby sa vrátili do ambulancií, ako v rámci konferencie Onkológia na Slovensku – realita vs. očakávania 2021 uviedol minister zdravotníctva.

Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) tiež dodal, že je potrebné, aby pokračovali skríningy aj liečba takýchto pacientov. Výkony totiž počas pandémie poklesli, a to jednak pre strach pacientov z infikovania sa koronavírusom, ale tiež z dôvodu obmedzenia kapacít.

Slovensko je navyše v liečbe rakoviny podľa dostupných údajov na chvoste Európske únie (EÚ), ako uvádzajú mimovládne organizácie Globsec a OnkoAliancia Slovensko. Problémom je najmä dostupnosť nových liekov pre onkologických pacientov.

Katastrofálne štatistiky

Podľa odhadov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) presiahol na Slovensku v roku 2020 počet novo-diagnostikovaných onkologických ochorení po prvýkrát hranicu 40-tisíc. Národné skríningy boli pritom vlani kvôli COVID-19 pozastavené.

Okrem rakoviny hrubého čreva, pľúc, prsníka, prostaty a rakoviny krčka maternice sa dostáva do popredia rakovina pankreasu. NCZI tiež uvádza, že nádorové ochorenia boli v roku 2019 druhou najčastejšou príčinou úmrtia.

Podľa najnovších odhadov z európskej databázy European Cancer Information System sa Slovensko v minulom roku dostalo na najvyššiu priečku v úmrtnosti na onkologické ochorenia v rámci celej únie.

Súčasný stav poskytovanej onkologickej starostlivosti je napriek alarmujúcim číslam zlý. Slovensko zaostáva za vyspelou Európou vo všetkých sledovaných parametroch, od včasnej diagnostiky až po dostupnosť novej liečby.

Včasná diagnostika

Cesta onkologického pacienta k liečbe na Slovensku je podľa nezávislej mediálnej siete EURACTIV zdĺhavá. Celkový čas, za ktorý sa napríklad pacient s rakovinou pľúc dostane k liečbe stanovenej onkológom, je v priemere až 160 a viac dní.

Najdlhšia doba čakania je na návštevu špecialistu, v priemere až 91 dní. Pri optimálnom nastavení systému s využitím digitalizácie a umelej inteligencie (AI) by pritom bolo možné tento proces skrátiť na jednu tretinu, teda zhruba na 60 dní.

Okrem diagnostiky však veľký problém predstavuje dostupnosť liečby. Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP) zverejnila svoj pravidelný odpočet dostupnosti liekov na rakovinu na Slovensku, z ktorého vôbec nevychádzame dobre.

Dostupnosť liečby

Ako na sociálnej sieti upozornil bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) Martin Smatana, na Slovensku nie je dostupná veľká časť onkologík, ktoré hodnotia európski experti ako lieky s najväčším prínosom. Zároveň ich je celkovo málo.

Medzinárodne nás to radí nie len za ostatné krajiny V4, ale aj za krajiny akou je napríklad Rumunsko. V roku 2020 vstúpil do kategorizačného zoznamu na Slovensku jeden originálny onkologický liek, pričom v Rumunsku ich bolo jedenásť.

„Od roku 2011 bolo v Európe registrovaných 95 originálnych liekov, ktoré sa dajú použiť na liečbu 204 ochorení. Z nich sa na Slovensku štandardne hradí 45. Pri 159 indikáciách máme proste smolu a musíme dúfať, že v prípade potreby nám zdravotné poisťovne schvália žiadosť o výnimkovú liečbu,“ informoval Smatana.

Lieky na výnimku

Bežne sa totiť nedostupnosť liekov rieši tým, že ošetrujúci lekár požiada poisťovňu pacienta, aby mu na výnimku preplatila určité liečivo. Ročne sa týmto spôsobom uhradia lieky v hodnote viac ako 40 miliónov eur a takmer 90 percent všetkých žiadostí je úspešných.

Smatana však upozorňuje, že „úspešnosť žiadostí sa počíta z podaných žiadostí, pričom v mnohých prípadoch sa žiadosti ani neodošlú, a to kvôli byrokracii, dĺžke vybavenia celého procesu, čo je pri onkologických ochoreniach kľúčové“.

Kompenzovať systémové chyby pri vstupe liekov nárastom výnimiek však podľa neho nie je cesta. „Je to núdzové plátanie problémov, ktoré nie je ani férové, ani systematické ani udržateľné,“ doplnil Smatana.

Plán ministerstva

Ministerstvo zdravotníctva SR pritom pripravilo už na jeseň minulého roku návrh úprav, v ktorom rieši veľa súvisiacich drobných problémov, ktoré by vedeli výrazne pomôcť. Svoj návrh však verejnosti oficiálne nepredstavili, a tak sa zatiaľ nedostal do praxe.

„Ministerstvo v spolupráci s odbornou verejnosťou a zdravotnými poisťovňami pripravilo návrh novely zákona, ktorý je v konečnej fáze prípravy a po odbornej diskusii bude postúpená do štandardného legislatívneho procesu,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Podľa jej slov rozvoj v onkológii poznačila pandémia, napriek tomu je onkológia jednou z priorít ministerstva. Ich ambíciou je pacientom priniesť komfort, zastaviť ich dlhoročné blúdenie v systéme a umožniť priamy prístup k lekárovi a kvalitnej a adresnej liečbe.

„Uvedomujeme si, že práve včasná kvalitná liečba môže pacientovi zachrániť život, prípadne život predĺžiť. Preto s kolegami veľmi obozretne nastavujeme pravidlá v prospech pacienta,“ doplnila Eliášová.

Štyri nové lieky

Čo sa týka konkrétnych krokov, rezort plánuje sprehľadniť vstup nových liekov k pacientom, zasadiť sa o transparentnosť a nákladovú efektivitu v rozhodovacích procesoch.

„Za uplynulý rok pribudli, respektíve pribudnú do kategorizačného zoznamu štyri moderné inovatívne lieky na onkologické ochorenia,“ uviedla Eliášová s tým, že má ísť o lieky na liečbu karcinómu ovárii, karcinómu prostaty, ďalej lymfocytovej leukémie a liek na mnohopočetný myelóm.

„Chceme tiež zadefinovať jasné, jednotné, časovo limitované a transparentné kritériá na schválenie liečby na výnimku, a tiež zaktualizovať a prepojiť zdravotnícke pomôcky v zdravotnom a sociálnom systéme,“ doplnila hovorkyňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin SmatanaVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu AIFPEURACTIVGlobsecIZP Inštitút zdravotnej politikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíOnkoAliancia Slovensko