- aktualizované 10. októbra 17:05
Chrípková sezóna odštartovala, zaočkujte sa! Vyzývajú na to médiá, všeobecní lekári aj epidemiológovia. Poisťovne každému preplatia vakcínu.
Akurát vakcín nieto. Upozornili nás na to z mesta Rožňava, ďalšie hlasy sa ozývajú aj z ostatných kútov Slovenska. V lekárňach len krčia plecami. Nemajú.
„Ministerstvo zdravotníctva komunikuje s výrobcami, aby boli vakcíny dostupné pre slovenských pacientov,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Ako však upozornila, vakcíny proti chrípke nie sú na Slovensku centrálne objednávané.
Z dvoch vakcín jedna chýba
Na Slovensko sú registrované pre túto sezónu dve vakcíny proti chrípke.
Vakcína Vaxigrip Tetra, ktorú vyrába spoločnosť Sanofi Pasteur zatiaľ dovezená nebola. „Dovoz nám zatiaľ nebol hlásený, očakáva sa v priebehu októbra,“ uviedla pre portál vZdravotnictve.sk hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemiková.
Momentálne sa dováža vakcína Influvac Tetra, ktorú vyrába Abbott Biologicals. „Výpadok v dodávkach [tejto vakcíny] hlásený nie je. Do dnešného dňa bol hlásený dovoz 80 071 balení a v najbližších týždňoch majú byť dovezené aj ďalšie balenia,“ dodala Jurkemiková.
Sanofi: Zdržanie spôsobila Svetová zdravotnícka organizácia
Zloženie vakcín odporúča každú sezónu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Pre jeden z nových kmeňov však jej odporúčanie prišlo o mesiac neskôr ako zvyčajne. Kým obvykle oznamuje zloženie vo februári, tento rok prišlo odporúčanie až v marci. Pre portál vZdravotnictve.sk to uviedla spoločnosť Sanofi.
Chrípka môže byť aj smrteľná, najlepšou prevenciou podľa epidemiologičky je očkovanie
Výrobca to však WHO nevyčíta. Ako zdôrazňuje, oneskorenie umožnilo zdravotníckym orgánom zhromaždiť ďalšie údaje, ktoré pomôžu upresniť zhodu vakcinačného kmeňa s kmeňom A / H3N2, ktorý má podľa predpokladov cirkulovať počas sezóny 2019-20.
„Oneskorené oznámenie […] neovplyvnilo našu celkovú schopnosť dodávať plánované objemy vakcíny pre sezónu 2019-20, aj keď distribúcia vakcín bude v priebehu sezóny rozložená na dlhšie obdobie,“ informovala spoločnosť.
Dokončenie dodávok je plánované pred obvyklým vrcholom chrípkovej sezóny tak, aby bola zaistená ochrana všetkých dotknutých skupín obyvateľstva, uzavrela firma.
Lekárnici odmietajú zodpovednosť
Nedostatok vakcín potvrdzuje aj Slovenská lekárnická komora (SLeK). Odmieta však, že by za situáciu boli zodpovední lekárnici.
„Výroba a distribúcia očkovacích látok proti chrípke je náročný proces plánovaný mesiace pred samotnou sezónou,“ vysvetľuje komora.
Lekárne objednávajú vakcíny už v jarných mesiacoch, pričom nevedia, aká bude situácia na jeseň.
Chrípka klope na dvere, je najvyšší čas sa dať zaočkovať
Zaočkovanosť slovenskej populácie je pritom dlhodobo pod európskym a svetovým priemerom. „Pri objednávaní vakcín každá lekáreň vychádza z vlastných skúseností z predchádzajúcich rokov. Bohužiaľ, musíme konštatovať, že väčšina kolegov má skúsenosti s klesajúcim záujmom a nedostatočnou osvetou o potrebe očkovania proti chrípke,“ uvádza SLeK.
Potvrdzujú to štatistiky – za posledné roky zaočkovanosť proti chrípke nepresiahla 5 %.
Nepoznali ani situáciu s preplácaním
Zároveň v tomto roku do poslednej chvíle nebolo podľa SLeK zrejmé, komu a v akej výške budú vakcíny hradené. Aj v indikovaných skupinách rizikových pacientov sú dostupné vakcíny v kategorizačnom zozname uvedené s päťeurovým doplatkom.
Až koncom septembra poisťovne zverejnili výnimky platné od 1. októbra, podľa ktorých je očkovanie plne hradené.
„Podľa informácií viacerých kolegov tiež v tomto roku nebola možnosť v predstihu objednať dostatočné množstvo vakcín ponúknutá mnohým lekárňam, čo taktiež mohlo prispieť k aktuálnemu nedostatku,“ nazdáva sa SLeK.
Očkovanie priamo v lekárni?
Komora trvá na tom, že lekárnici objednali toľko vakcín, koľko považovali za potrebné na základe skúseností z predchádzajúcich rokov.
„To, že takéto množstvo nepokrýva zvýšené požiadavky v niektorých regiónoch, je dôsledkom dlhodobej ignorancie potreby očkovania, narastajúcej sile antivakcinačných kampaní a nedostatočnej osvety,“ uvádza komora.
Na zlepšení tejto situácie sa Slovenská lekárnická komora bude ochotne podieľať. Nevylučuje ani, že by sa aj na Slovensku zaviedlo očkovanie priamo vo verejných lekárňach. V mnohých krajinách je to samozrejmosťou, keďže lekárne sú najdostupnejšie zdravotnícke zariadenia, uzatvára SLeK.
Ministerstvo tomu naklonené nie je
Ministerstvo však takúto zmenu nechystá. Podľa hovorkyne, očkovanie predstavuje zásah do organizmu, ktorý v niektorých prípadoch môže spôsobiť reakcie. Preto je pri očkovaní dôležité dodržiavanie sterilného prostredia a podmienok.
Nežiaduce reakcie môžu u pacientov vzniknúť po podaní očkovacej látky, ktorá je pre organizmus antigénom. Reakcie môžu byť lokálne, ako napríklad začervenanie, bolesť, opuch miesta vpichu, zdurenie regionálnych lymfatických uzlín, ale aj vážnejšie. Človek môže pociťovať malátnosť, celkovú slabosť či bolesti hlavy. V krajnom prípade sa môže dostaviť alergická reakcia, ktorá môže vyústiť až do anafylaktického šoku.
„Lekár, ktorý vykonáva očkovanie, musí byť fundovaný aj pri podávaní pomoci pacientom pri takýchto reakciách,“ upozorňuje ministerstvo.
Povinné očkovanie najviac odmietajú vo väčších mestách
Prioritne preto musí byť zrejmé, kto preberá za pacienta zodpovednosť, je vždy potrebné zvážiť zdravotný stav osoby v čase očkovania. Vyskytujú sa aj diagnózy, pri ktorých sa očkovanie neodporúča, a to musí zvážiť lekár, ktorý pozná zdravotný stav pacienta.
Farmaceut v rámci svojej odbornej prípravy na povolanie farmaceuta nedostáva komplexné vzdelanie a ani zručnosti pre výkon takejto činnosti. „Preto nie je možné, aby očkovanie proti chrípke vykonávali farmaceuti v lekárni,“ uzavrela Eliášová.