Na rúškach prežije koronavírus až týždeň, zistili vedci. Čo to znamená?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, rúška
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Odborníci sa zhodujú, že nosenie rúšok môže zabrániť prenosu Covid-19. Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Nature Medicine znižujú chirurgické rúška pravdepodobnosť prenosu chrípky a ľudských koronavírusov, resp. kvapôčkových nákaz na zdravých ľudí. Bez hygieny však nebudú účinné.

Rúška na tvári sa nikdy nedotýkajte neumytými alebo nevydezinfikovanými rukami. Na jeho vonkajšej strane sa totiž môžu zachytávať aj vírusy z okolia. South China Morning Post informuje, že infekčné častice nového koronavírusu sa na vonkajšej strane chirurgických masiek udržia až týždeň. Vyplýva to z čínskej štúdie zverejnenej v magazíne The Lancet.

Na látke vírus prežije viac ako deň

Kým napríklad na papierových vreckovkách patogény pri izbovej teplote vydržia maximálne tri hodiny, na bankovkách, plaste a oceli prežijú oveľa dlhšie. Na povrchoch z plastu a nehrdzavejúcej ocele sa podľa vedcov nachádzajú najmenej štyri dni.

Na látke sa koronavírus môže udržať viac ako jeden deň. Podobne dlho vydrží aj na bankovkách či skle. Dobrou správou však je, že ho likvidujú bežné dezinfekčné prostriedky, uviedli vedci.

Rúško z látky žehlite iba nasucho

Ak nosíte jednorazové chirurgické rúško, po 2-3 hodinách na tvári by ste ho mali opatrne sňať a zahodiť do uzavretého smetného koša. Keď zvlhne, stáva sa zdrojom kontaminácie a svojho nositeľa prestáva chrániť. Už z názvu vyplýva, že je vyrobené len na jedno použitie.

V prípade bavlneného rúška je takisto potrebná častejšia výmena a neodporúča sa jeho opakované použitie. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR by ste mali látkové rúško nosiť najviac hodinu až dve, pretože po uplynutí tejto doby sa jeho účinnosť znižuje.

Tvárové rúško z látky je po použití potrebné vyprať v práčke na 60 stupňov Celzia s bežne dostupnými pracími prostriedkami, prípadne ho vyvariť v teplej vode (100 stupňov Celzia) po dobu 5 minút,“ radí ÚVZ SR. Keď sa rúško usuší, z oboch strán ho nasucho prežehlite. „Pri žehlení nie je vhodné používať paru!“ upozorňujú hygienici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)