Rezort už zriadil pracovnú skupinu, kde sa táto problematika aktívne rieši. Súčasťou tejto pracovnej skupiny je aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR odmieta, že by v oblasti domácej ošetrovateľskej starostlivosti nekonalo. Odkázala to v reakcii na tlačovú konferenciu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová. „Rezort už zriadil pracovnú skupinu, kde sa táto problematika aktívne rieši. Súčasťou tejto pracovnej skupiny je aj Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek, nakoľko je pre nás dôležité pripraviť taký koncept fungovania domáceho ošetrovateľstva, ktorý bude reflektovať reálne potreby praxe a posunúť veci komplexne vpred,“ argumentovala Eliášová.
Chystá sa pilotný projekt využitia služieb agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti
Hovorkyňa doplnila, že aj šéf rezortu Tomáš Drucker sa už viackrát vyjadril, že podporuje rozvoj domáceho ošetrovateľstva. „Aktívne komunikujeme problematiku aj s ministerskou sestrou, ktorá bola zvolená práve z radov sestier. Ministerstvo zdravotníctva zároveň v spolupráci s Fakultnou nemocnicou v Banskej Bystrici pripravuje od mája pilotný projekt využitia služieb agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti pre potreby nemocníc,“ informovala Eliášová.
Tá prostredníctvom verejného obstarávania vyberie Agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti, s ktorou uzatvorí zmluvu. Následne bude prepúšťať do domáceho prostredia pacientov, ktorých zdravotný stav je stabilizovaný a v domácom prostredí im zabezpečí poskytovanie služieb agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti na vlastné náklady.
Nemocnica tak bude môcť podľa Eliášovej znížiť priemerný čas hospitalizácie a uvoľnené lôžko bude možné využiť pre ďalších pacientov. „Výhody to prinesie aj pre pacienta, ktorý sa bude môcť po stabilizovaní zdravotného stavu ďalej doliečovať v domácom prostredí, kde mu bude poskytnutá potrebná liečba. Pacient tak v nemocnici strávi len nevyhnutne dlhý čas a ďalšia časť jeho liečby bude pokračovať v jeho domácom prostredí,“ konštatovala hovorkyňa. Nemocnica zároveň vybrala tri odbory, v rámci ktorých budú pacienti indikovaní na ADOS – ortopédia, traumatológia a chirurgia. Ministerstvo zdravotníctva plánuje podobný projekt začať aj v Bratislave, následne prípadne aj v ďalších mestách.
Sestry vyzvali ministra, aby podporil ošetrovanie pacientov v domácom prostredí
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyzvala ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD), aby podporil ošetrovanie pacientov v domácom prostredí. Podľa zástupcov komory na Slovensku pribúdajú pacienti, ktorí nemôžu chodiť na ošetrenie či rehabilitáciu do zdravotníckeho zariadenia a potrebujú domácu ošetrovateľskú staroslivosť (DOS).
Ako uviedla v utorok na tlačovej konferencii prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová, spomínaná starostlivosť je zatiaľ na okraji záujmu zdravotných poisťovní, a tak agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti doslova riešia existenčné problémy. „Je najvyšší čas, aby sme urobili radikálne zmeny v ponímaní akútnej a dlhodobej, chronickej starostlivosti. Musíme vedieť oddeliť tieto formy starostlivosti tak, aby každý z týchto segmentov bol správne nastavený pre potreby našich pacientov. Pre štát je vysoko neefektívne, aby pacient bol doliečovaný v nemocnici niekoľko týždňov, keď systém zdravotnej starostlivosti poskytuje aj efektívnu ošetrovateľskú starostlivosť,“ uviedla Lazorová.