Investície z plánu obnovy do zdravotníctva sú vážne ohrozené, ministerstvo zdravotníctva totálne zlyháva pri nákupe nových sanitiek, výstavbe nových záchraniek, či nemocnice Rázsochy. V tlačovej správe to uviedol podpredseda strany Hlas-SD a člen zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Richard Raši. Reagoval tak na návrh krízových opatrení pre Ministerstvo zdravotníctva SR, ktorý v stredu schválila vláda.
Ministerstvo nerobí nič
„Ministerstvo zdravotníctva nerobí absolútne nič, neplní si úlohy, ktoré má v súvislosti s plánom obnovy. Optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti má omeškanie viac ako rok a výstavba a obnova staníc záchrannej zdravotnej služby má ročné omeškanie vo výbere projektov a samotný úrad vlády hodnotí túto investíciu ako vysoko rizikovú. Ale najväčší problém je výstavba nemocnice Rázsochy,“ vyjadril sa Raši.
Progresívne Slovensko upozorňuje na meškanie výstavby nemocnice Rázsochy, ohrozené sú aj stovky miliónov eur
Kompetentní podľa neho zavádzajú verejnosť, keďže projektový tím pracuje voči verejnosti s iným harmonogramom, ako je zmluvne dohodnutý s dodávateľom projektovej dokumentácie.
Riadenie projektového tímu
Podľa bývalého vicepremiéra a exministra zdravotníctva je neakceptovateľné, aby sa na práci a riadení projektového tímu a dodávateľov nemocnice Rázsochy priamo podieľali osoby, ktoré nie sú v štruktúre projektového tímu.
Nemocnice budú môcť poskytovať aj doplnkové či nepovinné programy. Aké zmeny ešte prinesie kategorizácia?
„Úrad vlády píše, že nie je jasná kompetencia a zodpovednosť týchto osôb, teda dôvod a opodstatnenosť aktívnej účasti v projektovom tíme,“ dodáva.
Upozorňuje na to, že výstavba nemocnice sa môže výrazne predražiť, keďže jej podlahová plocha sa zvýšila o polovicu a mešká dodanie projektovej dokumentácie.
Krízové opatrenia
„Reálne hrozí, že prídeme o peniaze, ktoré sú na výstavbu nemocnice, nákup nových záchranárskych vozidiel a rekonštrukcie ďalších nemocníc vyčlenené,“ dodal Raši.
Najväčší veriteľ voči zdravotníckym zariadeniam sa znovu nezapojil do oddlžovania nemocníc, upozorňuje Visolajský
Vláda schválila krízové opatrenia pre Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré je potrebné prijať na realizáciu investícií a reforiem z plánu obnovy a odolnosti. Rezort zdravotníctva podľa materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil vedúci Úradu vlády SR Július Jakab, pri plnení míľnikov a cieľov plánu obnovy mešká pri realizácii štyroch investícií a dvoch reforiem.
Meškajúce reformy
Ide o investície do výstavby obnovy staníc záchrannej zdravotnej služby, obnovy vozového parku záchrannej zdravotnej služby, výstavby, rekonštrukcie a vybavenia novej siete nemocníc a investíciu do digitalizácie v zdravotníctve.
Medzi meškajúce reformy patrí optimalizácia siete akútnej zdravotnej starostlivosti a nová definícia neodkladnej zdravotnej starostlivosti a reforma integrácie a financovania dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti.