Najväčší veriteľ voči zdravotníckym zariadeniam sa znovu nezapojil do oddlžovania nemocníc, upozorňuje Visolajský

Peter Visolajský
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Do procesu oddlžovania nemocníc sa nezapojil najväčší veriteľ voči zdravotníckym zariadeniam, spoločnosť BFF Central Europe s. r. o. V tlačovej správe na to upozorňuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

LOZ pritom ešte v apríli minulého roka po oboznámení sa s audítorskou správou Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) podalo trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu.

Omeškanie splátok

Spoločnosť BFF Central Europe podľa audítorskej správy ako veriteľ znížila ročný úrok 18,25 % na 6,5 % pre UNB s podmienkou, že výhodu zníženého zmluvného úroku UNB stráca, ak sa omešká so splatením akejkoľvek splátky viac ako dvakrát.

Veriteľ pre omeškanie šiestich platieb doúčtoval pôvodný úrok z omeškania vo výške 18,25 % ročne, čím podľa Visolajského vznikla škoda takmer 2,29 milióna eur.

Inšpekciou bankových výpisov sa podľa šéfa LOZ zistilo, že organizácia mala dostatok finančných prostriedkov na bankovom účte na úhradu splátok.

„Je podozrenie, že stav s omeškaním splátok zo strany UNB bol vyvolaný umelo, aby si mohla spoločnosť BFF Central Europe uplatniť navýšenie sankčného úroku z 6,5 % na 18,25 %. Takto prišla UNB o sumu 2,3 milióna eur,” upozornil predseda LOZ Peter Visolajský.

Prisľúbili nápravu

Oddlžovanie nemocníc bolo súčasťou jednej z ôsmich požiadaviek na zlepšenie slovenského zdravotníctva, kvôli naplneniu ktorých podalo výpovede na jeseň minulého roka viac ako 2 100 nemocničných lekárov.

Zástupcovia nemocničných lekárov na rokovaniach s vládnymi predstaviteľmi opakovane poukazovali na pochybné a amorálne správanie firmy BFF Central Europe v dlhoch nemocníc a žiadali zastavenie takéhoto plytvania verejnými prostriedkami.

Ministerstvo financií na týchto rokovaniach s LOZ podľa Visolajského prisľúbilo, že tento stav napraví a vláda sa v memorande zaviazala, že dlh nemocníc bude riešiť.

„Vyzývame ministerstvo zdravotníctva, aby okamžite uvoľnilo oddlžovaným štátnym nemocniciam účelovo viazané prostriedky s príkazom uhradiť tomuto veriteľovi dlžné sumy čo najskôr, tak aby nevznikali štátu ďalšie náklady na úroky a pokuty,“ zdôraznil predseda LOZ.

Špekulatívne skupovanie

Vyzýva vládu, aby urýchlene pripravila legislatívu tak, aby takéto špekulatívne skupovanie pohľadávok pôvodných veriteľov štátnych nemocníc už nebolo možné. Podľa Visolajského je neakceptovateľné, aby sa najväčší veriteľ slovenských zdravotníckych zariadení do oddlžovania nezapájal.

Ministerstvo zdravotníctva SR v materiáli, o ktorom minulý týždeň rokovala vláda, priznáva, že do oddlžovania sa nezapojil okrem iných aj subjekt, ktorý sa špecializuje na odkupovanie a kapitalizáciu pohľadávok a je najväčším veriteľom voči zdravotníckym zariadeniam.

Vo svojom portfóliu k 30. júnu minulého roka evidoval pohľadávky voči nemocniciam na úrovni istiny v objeme 141,3 milióna eur a voči Národnej transfúznej službe SR v sume 5,7 milióna eur.

„V prípade uplatnenia si príslušenstva v odhadovanej výške 80 miliónov eur to môže do budúcnosti predstavovať ďalšie významné riziko, ktorému môžu byť ústavné zdravotnícke zariadenia vystavené,“ upozornil rezort zdravotníctva.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Visolajský
Firmy a inštitúcie BFF Central EuropeLOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRUNB Univerzitná nemocnica Bratislava