Ministerstvo spustilo očkovanie proti COVID-19 v ambulanciách, dostupné nebude vo všetkých

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie
Foto: ilustračné, GettyImages

V ambulanciách praktických lekárov pre dospelých, ale aj deti a dorast, sa spúšťa proces očkovania proti ochoreniu COVID-19. Od stredy 23. júna sa môžu nahlásiť tí ambulantní poskytovatelia, ktorí majú záujem sa do neho zapojiť.

Očkovať môžu všeobecní lekári, ktorí sa zaregistrujú a uzatvoria zmluvu s Ministerstvom zdravotníctva SR. Samotné očkovanie sa začne až 1. júla. Medzinárodný očkovací certifikát bude naďalej vydávať Národné centrum zdravotníckych informácií, kde si o neho treba požiadať.

V ambulanciách sa bude očkovať vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech, aj keď v minulosti ministerstvo viackrát hovorilo, že by mohli využiť jednodávkové vakcíny Janssen od americkej spoločnosti Johnson & Johnson.

Jednodávková vakcína

Registráciu na očkovanie touto vakcínou ministerstvo povolilo len pred dvoma dňami. Avšak, prihlásiť sa na očkovanie Janssenom je možné len počas nasledujúcich troch týždňov, nakoľko americká očkovacia látka čoskoro expiruje.

Vzhľadom na to, že očkovanie v ambulanciách sa reálne spúšťa až koncom budúceho týždňa a distribúcia vakcín zabezpečujú lekárne na základe objednávok od lekárov, rezort zrejme usúdil, že rýchlejšie sa očkovacia látka Janssen minie vo vakcinačných centrách.

Ďalším dôvodom môže byť to, že narozdiel od vakcinačného centra, pri očkovaní praktickými lekármi celý proces od objednania sa na očkovanie, cez realizáciu, až po záznam do systémov, vykoná ambulancia. To znamená, že celý proces je pomalší.

Pediatri

Podľa pediatričky Eleny Prokopovej, ktorá je tiež členkou Pandemickej komisie vlády SR, sú však ambulancie na celý proces očkovania riadne pripravené. „Pediatri vedeli, že to príde, aj všetci ambulantní lekári, bolo to komunikované už pred mesiacom,“ uviedla.

Pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila, že celá logistika je pripravená tak, aby lekári nemali žiaden problém. Všetky dokumenty, ktoré by mohli praktickí lekári k očkovaniu potrebovať, už sú podľa jej slov na stránkach ministerstva dostupné.

„Nemyslím si, že by mal nastať nejaký problém. Je to dobrovoľné, ambulantní doktori sa môžu zapojiť tí, ktorí chcú, môžu si to naplánovať ako chcú, kedy chcú, takže to nie je tak, že by sa od prvého muselo v každej ambulancii očkovať,“ vysvetlila Prokopová.

Pre dospelých

Všeobecný lekár Marián Šóth, ktorý je zároveň prezidentom Asociácie súkromných lekárov, až taký optimista nie je. Nemyslí si, že nenastanú žiadne problémy, ale očakáva, že veľa vecí sa dorieši už počas procesu očkovania priamo v ambulanciách.

„Predpokladám, že tam bude ešte veľa problémov a chýb, ale tie sa budú musieť odstraňovať za pochodu,“ uviedol pre portál vZdravotníctve.sk. Súhlasí tiež s Prokopovou v tom, že od 1. júla neočakáva „masový nástup“ ľudí.

Šóth predpokladá, že najväčšia očkovacia kampaň nastúpi zrejme na jeseň, teda po skončení dovolenkového obdobia: „V súvislosti aj s očkovaním proti chrípke budeme toto realizovať v masívnejšej forme skôr od septembra.“

Pripomenul tiež, že pacienti majú dôveru ku svojmu praktickému lekárovi, čo môže pomôcť zvýšiť záujem o očkovanie proti COVID-19. „Samozrejme, za všeobecných lekárov musím povedať, že sme túto situáciu riešili a sme pripravení,“  dodal na záver.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Elena ProkopováMarián ŠóthZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie ASL SR Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republikyMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií