Ministerstvo školstva sa pripája k obmedzeniu dostupnosti príchutí v nikotínových výrobkoch, návrh poslancov podporuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektronické cigarety
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Ministerstvo školstva, výskumu a vývoja mládeže SR podporuje poslanecký návrh členov Výboru NR SR pre zdravotníctvo s cieľom obmedziť dostupnosť príchutí v nikotínových výrobkoch.

    Poslanci Vladimír Baláž, Jozef Ježík a Jozef Valocký navrhujú zakázať rôzne ovocné, kolové a sladkasté príchute a ponechať iba tie, ktoré oslovujú dospelých fajčiarov, teda príchuť tabaku, mäty a mentolu. Okrem toho navrhujú zakázať jednorazové elektronické cigarety.

    Účinné opatrenie

    Legislatívne obmedzenie alebo zákaz je jedným z najúčinnejších opatrení ochrany detí a mládeže pred legálnymi aj nelegálnymi drogami, preto je na mieste navrhované opatrenie podporiť. Okrem toho je kľúčová aj prevencia, ktorú realizujeme aj cez národný projekt Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie „Duševné zdravie a prevencia“,“ uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo školstva.

    Užívanie nových výrobkov ako e-cigarety a nikotínové vrecúška medzi mladistvými na školách je podľa ministerstva na vzostupe už viac rokov. „Z výsledkov výskumu Centra vedecko-technických informácií SR vyplynulo, že necelá polovica (45,7 %) opýtaných vyskúšala vape s náplňou bez nikotínu, 35,4 % opýtaných malo skúsenosti s fajčením elektronických cigariet s nikotínom. Asi štvrtina (23,8 %) žiakov fajčila cigary a menej než pätina respondentov priznala fajčenie vodnej fajky (17,9 %) a užívanie nikotínových vrecúšok (19,4 %),“ spresnilo ministerstvo.

    Dôležitá je regulácia a prevencia

    Ministerstvo priznáva, že experimentovanie patrí u mladistvých do fázy dospievania. Preto je dôležitá regulácia (nedostupnosť do 18 rokov) a prevencia v podobe vysvetľovania rizík na fyzické a duševné zdravie a zároveň učiť mladých zvládať náročné životné situácie efektívnymi zvládacími stratégiami.

    Téma prevencie – vrátane prevencie látkových a nelátkových závislostí – je dôležitou témou. Nikotín z dlhodobého hľadiska zhoršuje kognitívne funkcie, mozog mladistvých môže byť zároveň citlivejší na návykové látky. Mladiství s poruchami pozornosti alebo inými problémami môžu byť náchylnejší na návykové látky,“ dodalo ministerstvo.

    Negatívne dopady na zdravie

    Silné koncentrácie nikotínu v spomínaných výrobkoch môžu podľa štúdií viesť k poruchám spánku a problémom s koncentráciou. Ak sa deti stanú závislými, môžu mať problém dosahovať výkon bez týchto výrobkov.

    Fajčenie, nielen mladistvých, má už dávno potvrdené negatívne dopady na fyzické zdravie a tvorí jeden z najrizikovejších preventabilných rizikových faktorov chorobnosti a úmrtnosti. Abstinenčné prejavy u mladých ľudí majú dopad na ich výkon a vzdelávanie, ale v tomto prípade už ide o medicínsky problém, ktorý je potrebné riešiť s lekárom,“ konštatovalo ministerstvo školstva.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe Jozef ValockýVladimír Baláž
    Firmy a inštitúcie Centrum vedecko-technických informácií SRMinisterstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SRVýbor NR SR pre zdravotníctvo