V rámci kontextu dnešných dní a toho, koľko financií je k dispozícii, je ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská s rozpočtom na rok 2020 spokojná.
Uviedla to po rokovaní vlády s tým, že minister zdravotníctva nebude nikdy spokojný na 100 %. „Minister financií dnes povedal, že výhercami tohto rozpočtu sú ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo práce a sociálnych vecí,“ uviedla Kalavská.
Dlhy nemocníc
Ako povedala, rezort stále tlačí pred sebou dlhy nemocníc, investičný dlh a bol niekoľko rokov dlhodobo podfinancovaný.
„Či bude treba dofinancovanie v tomto roku uvidíme, tento rozpočet by mal vykryť všetky legislatívne nároky na rok 2020. Avšak uvidíme, čo ešte bude vládou prijaté, s čím by náhodu tento rozpočet nepočítal,“ konštatovala šéfka rezortu.
Ministerstvá sa dohodli: na dofinancovanie zdravotníctva pôjde 90 miliónov eur
Ako uviedla Kalavská, ministerstvo financií chce vidieť reformu ústavnej zdravotnej starostlivosti. „Nehovorím, že finančných prostriedkov je úplne veľa, ale každý, kto dáva peniaze, chce vidieť, čo za tie peniaze má,“ povedala ministerka.
Merateľným ukazovateľom podľa nej môže byť znížený počet odvrátiteľných úmrtí. Ako uviedla, nestačí len úprava „znamienka krásy“, musí prísť trvalá reforma, aby sme to o niekoľko rokov mohli pocítiť na zlepšení jednotlivých parametrov.
Druhá revízia výdavkov
Ako ministerka povedala, rezort ide plniť už druhú revíziu výdavkov, kým niektoré ministerstvá sú len na začiatku prvej revízie výdavkov.
„Každý hovorí, že ministerstvo zdravotníctva je dlhodobo podfinancované. Každý od nás chce, aby som niekde ušetrila peniaze, na druhej strane chce každý lieky bez doplatku, nemocnice v najmenšej dedine. To sa všetko nedá v rámci verejného zdravotného poistenia dať. Ak všetkým vyhoviem, negarantujem, že budeme v parametroch kvality lepší,“ konštatovala Kalavská.
V zdravotníctve sa tento rok minie o 235 miliónov eur viac oproti rozpočtu
Prostriedky sa podľa ministerky musia zvyšovať do zdravotníctva pravidelne, avšak ministerstvo musí mať nad tými prostriedkami kontrolu, musí mať parametre kvality, ktoré je potrebné zohľadniť v zmluvách s poisťovňami.
„S riaditeľmi nemocníc sme si definovali ukazovatele, ktoré musia spĺňať. Ak ich nespĺňajú, prichádzajú o nejakú čiastku finančnej odmeny. Nad druhej strane, aj tie zmluvy, ktoré podpisujú s poisťovňami poskytovatelia veľkých zdravotníckych zariadení, nie sú úplne najvýhodnejšie,“ povedala Kalavská.
Na základe týchto zmlúv podľa ministerky nie sú naše univerzitné nemocnice schopné všetko zaplatiť alebo si vykryť všetky výdavky, ktoré majú. „Čiže toto je skutočná realita a tam je ten veľký dlh, ktorý stále nie je dofinancovaný, takže stále si to budú tie nemocnice ťahať so sebou,“ dodala šéfka rezortu.