Nedokážem viac sedieť a rokovať s ľuďmi, pre ktorých chorý človek v nemocnici je len nástroj na vydieranie pre vlastný prospech.
Napísal minister financií SR a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič na sociálnej sieti počas sobotňajšieho rokovania zástupcov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) s vládou SR, na ktorom sa však on už nezúčastnil.
Dodal, že s odborármi z LOZ rokoval asi 40 hodín, no viac už nebude. „Žalúdok sa mi definitívne prevrátil. Nie, nedokážem viac sedieť zoči-voči ľuďom, ktorí na rokovaní o sebe povedia, že sú „elita národa“ a zároveň cynicky, chladnokrvne a ironickým úsmevom vám šplechnú do očí, že im je jedno, kto bude liečiť ľudí bojujúcich o život v nemocniciach po 1. decembri,“ uviedol Matovič. Dodal, že niečo tak odporné ešte nezažil.
Peniaze neostanú na iné
Matovič je presvedčený, že odborári huckali, huckajú a budú huckať lekárov, budú im dávať návody, ako čo najviac paralyzovať chod nemocníc, a preto by vydieračom neustupoval.
„To, čo predvádzajú odborári z LOZ nemá nič spoločné so zápasom za spravodlivú mzdu. Lebo to, že si vydieraním a braním rukojemníkov vydobyjú stovky miliónov len pre seba na úkor všetkých ostatných, prinesie mnoho iných zbytočných obetí,“ tvrdí šéf rezortu financií.
Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje
Upozornil, že lekári síce budú mať vyššie platy, ale o to menej peňazí ostane na nové lieky, nové prístroje i na mzdy iných zdravotníkov.
„Rozkrádať zdravotníctvo a okrádať tak chorých ľudí ako Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD) považujem za najhorší možný čin politika. Brať si za rukojemníkov pacientov a organizovať sabotáž ochrany zdravia, považujem za najhorší možný čin lekára,“ napísal Igor Matovič.
Odpad a chrapúň
Minister financií zároveň upozornil, že odborári z LOZ vo svojich požiadavkách neriešili rozšírenú korupciu v zdravotníctve.
„Keď som mal 22 rokov, s mamou sme čakali na výsledok otcovej operácie, ktorému diagnostikovali zhubný nádor na mozgu. Hlavný operatér povedal mamine, že potrebuje motivovať operačný tím a päťtisíc by to spravilo. Keď mu mamina odovzdala peniaze, operácia začala, v lete toho roku ocino zomrel,“ zdôveril sa Matovič.
Lekárska komora sa ponúkla za mediátora pri rokovaní vlády s LOZ. Heger ponuku víta, odborári majú iný názor
Ďalej uviedol, že pred niekoľkými týždňami rokoval so spomínaným lekárom. „Žalúdok sa mi obracal, ale nemohol som na sebe dať znať, že vidím ľudský odpad. Odpad, ktorý sa pred Slovenskom tvári na elitu a, bohužiaľ, Slovensko ho za elitu považuje,“ uviedol.
Dodal, že to zvládol, pretože zastupoval štát a nie syna otca so zhubným nádorom v hlave, „za ktorého si bezcitný chrapúň od mamy príkladne vydieračským spôsobom vypýtal „motivačné“ a kým neprišlo, ani operovať nezačal. Ľudský odpad je dnes verejným podporovateľom vydierania LOZ“.
Komunistické rovnostárstvo
Komunistické rovnostárstvo, ktoré akúkoľvek možnosť odmeňovať podľa schopností, snahy a prístupu k pacientovi podľa Matoviča zabíja v zárodku.
„Nebudú lepšie operácie, nebudú kratšie čakacie doby, nebude na lepšie lieky. Naďalej sa budú miliónové operačné sály využívať v prieme šesť hodín denne, lebo však operovať len do druhej poobede je základné ľudské odborárske právo,“ tvrdí minister financií.
Sebectvo jedných podľa Matoviča logicky povedie k utrpeniu a strádaniu iných. „Som hrdý na všetkých čestných a pracovitých lekárov, ktorým je už nemorálne konanie odborárov z LOZ akosi proti srsti,“ uzavrel Matovič.
Najväčší možný kompromis
Premiér Eduard Heger sa po sobotňajšom sedemhodinovom rokovaní na Úrade vlády SR s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ) definitívne dohodol na plnení ôsmich požiadaviek lekárov.
Kríza je tak podľa neho zažehnaná. „Dohodli sme sa, našli sme zhodu aj na platoch,“ povedal. Podľa neho ide o najväčší kompromis, aký sa mohol dohodnúť.
Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku
Vláda podľa neho ustúpila v požiadavke dodatočných 40 miliónov eur určených na platy lekárov. V platnosti zostáva aj stabilizačný príspevok pre ostatných zdravotníckych pracovníkov.
Od 1. januára budúceho roka plat neatestovaného lekára podľa predsedu vlády stúpne na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku a za každý rok praxe získa 0,015-násobok priemernej mzdy.
Dohodu ocenil aj Visolajský
Plat atestovaného lekára dosiahne 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku a za každý rok praxe 0,025-násobok priemernej mzdy, najviac za 30 rokov.
Od 1. januára 2025 sa pri atestovaných lekároch zvýši koeficient za roky praxe z 0,025 na 0,03. „Dnešok je o dohode,“ dodal premiér Heger.
Heger požiadal susedné krajiny o pomoc pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti u nás, LOZ to považuje za hanebné
Dohodu s vládou ocenil aj predseda LOZ Peter Visolajský. „V najbližších dňoch sa môžu rozbehnúť zmeny pre lepšie zdravotníctvo na Slovensku,“ uviedol.
Najväčším problémom slovenského zdravotníctva je podľa neho nedostatok zdravotníckeho personálu. „Verím, že dnes sme začali tento najväčší problém slovenského zdravotníctva riešiť,“ dodal.