Zuzana je prvá pacientka Transplantačného centra Univerzitnej nemocnice Martin (UNM), ktorej sa narodil syn po transplantácií obličky.
Zuzane pred pár rokmi transplantovali obličku od matky. Po zákroku musela dodržiavať isté pravidlá, aby ju operácia neobmedzila. Ak chce človek po takomto zákroku otehotnieť, potrebuje súhlas od tímu špecialistov z transplantačného oddelenia. Pod dohľadom sa na tehotenstvo môže pacientka pripravovať aj celý rok.
Nemocnica v Martine zrekonštruovala spánkové laboratórium za 110-tisíc eur
„Pacienti po transplantácii obličky musia užívať tzv. imunosupresíva, lieky, ktoré zabraňujú, aby organizmus transplantovaný orgán odvrhol. Imunosupresia však môže spôsobiť poškodenie plodu v tele matky,“ vysvetľuje Ivana Dedinská, zástupkyňa prednostu pre Transplantačné centrum UNM. Lekári teda musia dopredu vedieť, že chce pacientka po transplantácii otehotnieť.
Zuzanine výsledky boli dobré, navyše, obličku jej mama darovala „preemptívne“. To znamená, že okrem vynikajúcej genetickej zhody s mamou, nemusela chodiť na dialýzu – transplantácia sa uskutočnila pred úplným zlyhaním obličiek.
Počas tehotenstva bola pacientka pod neustálym dohľadom nefrológov a v kontrolách bude pokračovať aj naďalej, uvádza nemocnica v tlačovej správe.