Okolité krajiny majú nábeh na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu, situácia na Slovensku nie je iná. Po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Ako konštatoval, počty infikovaných v okolitých krajinách s výnimkou Maďarska mierne narastajú, preto by mali byť občania obozretní. V pondelok preto zasadá klinický tím expertov, ktorý bude aktuálnu situáciu posudzovať.
Reprofilizačná schéma
Pripravená je stále podľa ministra zdravotníctva reprofilizačná schéma. Aktuálne sa zabezpečujú hospitalizácie na infektologických oddeleniach. Ak by bolo potrebné rozširovať počty lôžok, sú pripravené tri vlny reprofilizácie.
Viac o téme: Koronavírus
Koronavírus: Na Slovensku pribudol iba jeden nakazený, počet testov sa prehupol cez 230-tisíc
Prvá bude zahŕňať 15 nemocníc. Ak sa naplnia aj tieto kapacity, pripravené sú ďalšie dve vlny. Ide o tisícky lôžok, top kapacita všetkých lôžok ústavných zdravotníckych zariadení na Slovensku je okolo 31-tisíc. Prístrojov máme aktuálne približne tisíc kusov, čo je podľa Krajčího dostatočné.
Celoplošné opatrenia sa na Slovensku zatiaľ zavádzať nebudú, situácia je podľa Matoviča pod kontrolou (video)
Čo sa týka zdravotníckeho personálu, v prípade jeho akútneho nedostatku môže podľa neho vláda zvážiť opätovné zavedenie núdzového stavu. Museli by sme mať však plné nemocnice chorých ľudí.
Cez víkend sa testujú najmä akútne prípady
Ako Krajčí uviedol, cez víkend sa testuje menej, nefunguje to tak len na Slovensku, ale aj v iných európskych krajinách.
Za porušenie karantény môže byť pokuta až 5000 eur, pri návrate z „červenej“ krajiny dostane štát vaše telefónne číslo
Testujú sa najmä akútne prípady v nemocniciach, štandardné mobilné odberové miesta nefungujú. Tých je aktuálne 48, zo zákona museli viaceré obnoviť svoju činnosť. „Z tohto pohľadu si myslím, že testovanie je zabezpečené,“ povedal Krajčí.
Odborník WHO: Druhá vlna koronavírusu udrie veľmi skoro. Urýchli ju intenzívnejší pohyb ľudí
Ako pripomenul, od piatku rezort zaviedol odporúčané testovanie všetkých pacientov pred operáciami. Želal by si, aby bolo uhrádzané najmä z európskych fondov. „Odporúčame a bude preplácané aj testovanie všetkých pracovníkov domovov sociálnych služieb, ktorí sa vracajú zo zahraničia, aj z bezpečných krajín, na základe ich žiadosti a indikácie ich lekára,” dodal.
Šéf rezortu zdravotníctva na 24. júla pripravuje stretnutie novej pandemickej komisie, a to na základe štatútu, ktorý by mala v stredu schváliť vláda.