Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) stále nie je presvedčený o tom, či má vláda plošné testovanie pod kontrolou. Celoplošnému testovaniu vyčíta chýbajúcu garanciu bezpečnosti zdravia občanov aj testujúceho personálu.
Zväz sa zároveň pýta, čo bude nasledovať po testovaní. Nie je presvedčený ani o zabezpečení dostatočnej logistiky procesu testovania tak, aby splnilo svoj účel v počte otestovaných občanov, ktorý vláda touto akciou sleduje. Považuje tiež za legitímne, že osobné ochranné pracovné pomôcky má zabezpečiť štát zo štátnych hmotných rezerv.
Ministerstvo prosí zdravotníkov, aby sa zapojili do celoplošného testovania na COVID-19
„Návrh odmien zdravotníkov za účasť na testovaní už nechceme opakovane komentovať, pretože ten nám dáva skutočne dokonalý obraz vedenia tejto krajiny o tom, ako si zdravotníctvo a zdravotníkov vážime,“ uviedla v tlačovej správe poverená výkonná riaditeľka zväzu Michaela Nezníková.
Zväz poukazuje aj na to, že rezort zdravotníctva ambulantným lekárom neumožnil, aby odbremenili odberné miesta testovaním na svojich ambulanciách.
Celoplošné testovanie na COVID-19 v Bratislave: Kde všade budú odberné miesta?
Ak je dôvodom podľa ZAPu len logistický problém s certifikátmi a odovzdávaním údajov o testovaní do Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), považuje to za úplné zlyhanie pripravenosti celoplošného testovania.
„Medializované vyhlásenie, že výsledok testovania realizovaného lekárom v zdravotníckom zariadení je neplatné, a to bez predloženia konkrétneho medicínskeho dôvodu, považujeme za nebezpečný a neakceptovateľný precedens,“ konštatovali zástupcovia zväzu.