Ľudia s vysokým rizikom nákazy opičími kiahňami by sa podľa britských úradov mali izolovať 21 dní. Rada Úradu verejného zdravia Spojeného kráľovstva (UKHSA) platí pre všetkých, ktorí boli v priamom alebo domácom kontakte s potvrdeným prípadom.
Úrad odporúča kontaktom poskytnúť svoje údaje na trasovanie, vzdať sa cestovania a vyhnúť sa kontaktu s ľuďmi s oslabenou imunitou, tehotnými ženami a deťmi mladšími ako 12 rokov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Desiatky identifikovaných prípadov
V Európe, Spojených štátoch, Kanade, Izraeli a Austrálii identifikovali viac ako 80 prípadov opičích kiahní, ktoré sú najbežnejšie pre odľahlé časti strednej a západnej Afriky. V Spojenom kráľovstve dosiaľ potvrdili 20 prípadov.
Prípadov opičích kiahní pribúda po celom svete, vedci sú zo situácie šokovaní a šírenie si nevedia vysvetliť
Hlavná lekárska poradkyňa pre UKHSA Susan Hopkins informovala, že vo Veľkej Británii už majú komunitné šírenie ochorenia. UKHSA uviedol, že značnú časť skorých prípadov zistili u gejov a bisexuálnych mužov, a vyzvala najmä členov týchto komunít, aby boli ostražití.
Prípady sa tiež z veľkej časti sústreďujú v mestských oblastiach. Proti opičím kiahňam v súčasnosti neexistuje vakcína, ale pre blízke kontakty prípadov v Británii používajú vakcínu proti pravým kiahňam, čo podľa Hopkins znižuje riziko vzniku ochorenia.
Hromadenie vakcín proti pravým kiahňam
Zatiaľ nie je jasné, čo je za nečakaným šírením opičích kiahní. Jednou z možností je zmena vírusu, ale zatiaľ neexistujú dôkazy o novom variante. Ďalším vysvetlením by mohlo byť, že sa vírus jednoducho objavil v správnom čase na správnom mieste, aby sa mohol šíriť, uvádza BBC.
V Európe, USA aj Kanade sa objavili opičie kiahne. Sú zriedkavou vírusovou infekciou
Opičie kiahne sa tiež môžu šíriť ľahšie ako v minulosti, keďže vtedy sa široko používala vakcína proti pravým kiahňam. Vakcíny proti pravým kiahňam sú pri prevencii infekcie proti opičím kiahňam účinné na zhruba 85 percent a niekoľko krajín uviedlo, že ich začali hromadiť.
Opičie kiahne sa medzi ľuďmi nešíria ľahko, ale môžu sa šíriť prostredníctvom blízkeho kontaktu vrátane pohlavného styku. Príznaky ochorenia, medzi ktoré patrí vysoká teplota, bolesti a vyrážky, ktoré sa neskôr zmenia na pľuzgiere, sú zvyčajne mierne a u väčšiny ľudí vymiznú do dvoch až štyroch týždňov.