Pre ľudí bez domova je okrem zimy náročným obdobím aj leto. Nezisková organizácia Depaul Slovensko poukazuje na to, že väčšinu dňa strávia vonku, bez možnosti skryť sa v tieni.
Priestory, kde sa môžu schladiť či napiť, sú pre nich veľakrát nedostupné. Vysoké teploty ľuďom na ulici spôsobujú zdravotné riziká a mnohé problémy sa im prejavia a zhoršujú práve počas leta.
Verejnosť prosia o všímavosť
„Najčastejšie sú to srdcovo-cievne ochorenia, problémy s nohami, nevoľnosť a horšie hojenie rán. Dehydratácia, popáleniny a úpal pre ľudí na ulici predstavujú vysoké riziko,“ uviedla organizácia Depaul na sociálnej sieti. Verejnosť prosí o všímavosť k ľuďom vonku aj v priebehu leta.
Ak okoloidúci uvidí človeka na ulici, ktorý potrebuje pomoc alebo leží na priamom slnku, môže mu pomôcť. Ako prvé zamestnanci neziskovky odporúčajú zistiť (pokojne aj z diaľky), či človek reaguje a je pri vedomí. Ak áno, treba sa ho spýtať, či nepotrebuje pomoc.
Výzva na materiálnu pomoc
Ak má záujem, môže sa dobrovoľník spýtať, čo by potreboval. Môže mu ponúknuť pomoc s presunom do tieňa a pitnú vodu. Ak človek nereaguje alebo je v ohrození života, treba zavolať zdravotnú pomoc a počkať pri osobe do ich príchodu.
Upravia sa podmienky verejného zdravotného poistenia pre deti narodené v cudzine a hľadá sa riešenie problému tzv. "mŕtvych duší"
„Nakoľko je leto pre ľudí na ulici veľmi náročným obdobím, obraciame sa na vás s prosbou aj o materiálnu pomoc. Spúšťame letnú zbierku, v ktorej počas celého leta zbierame opaľovacie krémy, krémy po opaľovaní, panthenol, šiltovky, uteráky. Materiálnu pomoc môžete priniesť alebo poslať na Opavskú 24 v Bratislave počas pracovných dní v čase medzi 8:00 až 16:00 hod,“ priblížila PR špecialistka a fundraiserka Depaul Slovensko Dominika Uhlárová.
Ošetrovňu navštevuje 60 ľudí
Počet ľudí, ktorí navštívia zariadenie organizácie neklesá ani počas letných mesiacov. V týchto dňoch evidujú počet poskytnutých nocľahov porovnateľný so zimou, čo predstavuje v priemere 200 ľudí.
Ošetrovňu sv. Alžbety, kde poskytujú aj základné zdravotné ošetrenie, navštívi denne približne 60 ľudí, čo je rovnako ako v zime. Následky zimy ako omrzliny, podchladenia či existenčný stres sa často prejavia práve v letných mesiacoch.
Z dôvodu nedostupnej zdravotnej starostlivosti sa tak priebeh ochorení komplikuje. Často ide o problémy s cievami na nohách.
Treba zabudnúť na predsudky
„Náš terénny tím sociálnych pracovníkov, ktorý pôsobí v štyroch mestských častiach Bratislave, a to Karlova Ves, Dúbravka, Lamač a Devínska Nová Ves, vyhľadáva a navštevuje ľudí žijúcich na periférii mesta. Tí dochádzajú pre pitnú vodu ďaleko od svojich obydlí,“ uviedla Uhlárová. Zároveň poukázala na to, že verejnosť často obchádza ľudí ležiacich na ulici a nálepkuje ich ako opitý „ožrani“.
„Chceli by sme každého povzbudiť zabudnúť na predsudky. Ktokoľvek z nás môže odpadnúť v dôsledku dehydratácie či iných zdravotných problémov, ako napríklad cukrovka, a je tak považovaný za človeka pod vplyvom omamných látok. Akoby vtedy naša empatia išla do úzadia a podvedome triedime ľudí na tých, ktorí si zaslúžia a nezaslúžia pomoc,“ pripomenula fundraiserka Depaul Slovensko.
V takýchto chvíľach to podľa nej môže byť skutočne otázkou záchrany života, a to bez ohľadu na to, či je človek pod vplyvom alkoholu alebo drog.