Liečba rakoviny prsníka v rannom štádiu je u 95 percent žien úspešná, kľúčová je prevencia a samovyšetrenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké riziko vzniku rakoviny prsníka: Čo to znamená a ako sa mu dá predísť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Rakovina prsníka je celosvetovo najčastejším typom rakoviny, ktorý postihuje ženy. Na veľký význam samovyšetrenia prsníkov na tlačovej konferencii v Agel Mammacentre sv. Agáty v Banskej Bystrici upozornil primár tohto špecializovaného zariadenia Ivan Turčan. Takéto vyšetrenie dokáže zachytiť nádor vo vysokom rozlíšení aj v rannom štádiu, kedy je liečba u 95 percent žien úspešná.

Ženám od 20. roku života odporúčam vykonať samovyšetrenie prsníkov raz do mesiaca, najlepšie po skončení menštruácie, kedy sú prsníky v pokoji a bez hormonálnych vplyvov ľahko prehmatné. Pri samovyšetrení prsníka sledujeme jeho tvar, prítomnosť hrčky, zmeny farby a hrúbky kože, ako napríklad jej začervenanie, vpáčenie, zmeny v oblasti dvorca a bradavky, napríklad výtok krvavého obsahu. Akúkoľvek zmenu je potrebné konzultovať s lekárom,“ popisuje primár Mammacentra sv. Agáty, ktoré sa špecializuje na diagnostiku a liečbu nádorových a iných ochorení prsníka.

Včasné diagnostikovanie

Na Slovensku je viac ako 30-tisíc pacientiek s týmto nádorovým ochorením. Ročne pribudne asi 3 000 novodiagnostikovaných prípadov a každý rok na toto ochorenie zomrie takmer 900 žien. Tretinu z nich by bolo možné zachrániť, ak by ochorenie bolo diagnostikované včas. Aj štatistiky banskobystrického zariadenia potvrdzujú, že rakovina prsníka už nie je len ochorenie žien nad 50 rokov, pričom vek novodiagnostikovaných pacientiek klesá a ich počet rastie.

Súčasťou gynekologických preventívnych prehliadok je aj nárok na preventívne sonografické vyšetrenia hradené z verejného poistenia, ktorý majú ženy od 18. roku veku raz za dva roky. Nárok na mamografické vyšetrenie majú ženy po 40. roku života raz za dva roky, v rizikovej skupine žien raz za jeden rok. Záujem o tento skríning je však stále veľmi nízky, napriek tomu, že môže zachrániť život.

Dôležitosť prevencie

Mamografické vyšetrenie dokáže zachytiť nádor veľkosti 4 až 5 mm, kedy je liečba úspešná u viac ako 95 % pacientiek. Vyšetrenie je rýchle, bezpečné s minimálnou dávkou radiačnej záťaže,“ dodáva primár Turčan.

V našich štatistikách vidíme, že záujem o účasť na skríningu rastie len minimálne. Cítime odhodlanie ešte väčšmi posilniť komunikáciu a dôležitosť prevencie, a to pre všetky vekové skupiny,“ uviedol riaditeľ Union zdravotnej poisťovne Jozef Koma.

Union eviduje najviac poisteniek so zhubným nádorom prsníka v Nitrianskom kraji, pričom najohrozenejšia je veková skupina 50 až 70 rokov. Pri skorom štádiu ide u žien o vek 30 až 50 rokov s najväčším výskytom v Košickom a Žilinskom kraji. Náklady na liečbu zhubného nádoru prsníka i skorého štádia rakoviny prsníka dosahovali v minulom roku 7,4 milióna eur.

Nízka účasť

Účasť na skríningu na základe pozývacích listov predstavuje za rok 2023 12,4 % žien, celkovo necelých 27 %. Z vlastnej skúsenosti potvrdila dôležitosť včasného podchytenia rakoviny predsedníčka občianskeho združenia Amazonky Dominika Kormanová, ktorá bola diagnostikovaná, keď mala 32 rokov.

Včasná diagnostika môže zachrániť životy a umožniť pacientom prekonať chorobu s menším fyzickým aj psychickým zaťažením,“ uviedla predsedníčka združenia, ktoré sa zameriava na vzdelávanie verejnosti a motiváciu žien, aby nezanedbávali starostlivosť o svoje zdravie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominika KormanováJozef Koma
Firmy a inštitúcie OZ AmazonkyUnion zdravotná poisťovňa