Ministerstvo zdravotníctva SR sa v nasledujúcom období sústredí na upokojenie situácie a rokovanie s lekármi. Po stretnutí zástupcov vedenia rezortu s riaditeľmi nemocníc to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ten prisľúbil, že ministerstvo bude vo veľmi skorej dobe rokovať so zástupcami Lekárskeho odborového združenia.
Zmena v odmeňovaní zdravotníkov
Jednotlivé štátne nemocnice pritom budú komunikovať a postupovať spoločne. „Voči zamestnancom, ktorí podali výpovede, nebudú uplatňované žiadne sankcie,“ zdôraznil ďalej po stretnutí Lengvarský.
Výpovede sa rozhodlo podať takmer dvetisíc lekárov, ohrozené sú kľúčové oddelenia nemocníc
Za prvý dôležitý krok považuje šéf rezortu zdravotníctva to, aby parlament schválil zmenu v odmeňovaní zdravotníkov. „Verím tomu, že zákon bude prerokovaný a prijatý v čo najskoršej možnej dobe,“ doplnil.
Slovenská komora sa postavila na stranu lekárov, ktorí podali výpovede. Tvrdí, že na zlú situáciu v zdravotníctve doplatíme všetci
Taktiež potvrdil, že stále platí údaj o približne dvoch tisíckach prijatých výpovedí.
Silné, až „vybičované“ emócie
Ako upozornili zástupcovia samotných štátnych nemocníc, gro výpovedí sa týka práve týchto zariadení, dôležitý pritom nie je ani tak počet výpovedí, ako ich štruktúra.
Spoločne potvrdili, že požiadavky lekárov sú objektívne, sprevádzajú ich však silné, až „vybičované“ emócie. Veria však v dohodu a bezproblémové poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov.
Heger rozumie vyčerpanému personálu a lekárom, ale vláda vraj zdravotníctvo opravuje
Riaditeľ Univerzitnej nemocnice Bratislava Alexander Mayer uviedol, že v uvedenom zariadení podalo výpoveď viac ako 500 lekárov, zasiahli pritom aj nosné pracoviská.
V prípade napríklad čerpania veľkého množstva dovoleniek nevylúčil ani zásahy do prevádzky nemocnice. On sám považuje požiadavky lekárov za opodstatnené. „Majú na ne plný nárok, ale verím, že pacient je na prvom mieste,“ zhodnotil.