SLK trvá na svojom: niektoré študijné programy v zahraničí sa nezhodujú so slovenskými
Slovenská lekárska komora tvrdí, že na Slovensku sú lekári z tretích krajín, ktorí nespĺňajú podmienky. „Disponujeme viacerými informáciami, že lekárske povolanie u nás vykonávajú aj lekári bez splnenia zákonom stanovených podmienok na výkon povolania. A to pochopiteľne najmä v regiónoch, ktoré najviac trpia nedostatkom lekárov,“ vyhlásil prezident SLK Marian Kollár.
Reagoval tak na utorňajšie vyjadrenia zahraničných lekárov. V jednom prípade išlo o prípad neuznaného diplomu:
Ukrajinská pediatrička Viktoriya Dmytruk chce pôsobiť na Slovensku. Nemôže však, ministerstvo školstva jej odmietlo uznať diplom. V Českej republike s tým pritom problém nemala.
Slovenská legislatíva totiž žiada najprv absolvovanie študijného odboru všeobecné lekárstvo, až následne špecializáciu. Na Ukrajine sa špecializuje od začiatku štúdia. Podľa posudku rektora UPJŠ v Košiciach tak napríklad predmety gynekológia či chirurgia sú zamerané len na detského pacienta, a teda nie sú rovnocenné s ich absolvovaním pre všeobecné lekárstvo.
Dmytruk však namieta, že pediater sa stará o pacientov do 18 rokov veku a jej štúdium zahŕňalo aj vek dospelosti.
Podľa lekárskej komory je toto dôkaz, že „niektoré študijné lekárske programy v zahraničí nie sú v rozsahu všeobecného lekárstva, tak ako na Slovensku, ale ich obsah a rozsah je zameraný len na niektorú špecializáciu.“
Z iných krajín áno, ale musia byť jasné pravidlá
SLK podľa Kollára dlhodobo upozorňuje na akútny nedostatok lekárov na Slovensku. „Vieme si preto predstaviť aj silnejší vplyv a vstup lekárov a sestier z tretích krajín do nášho zdravotníctva. Musí však mať jasné pravidlá,“ vyhlásil Kollár.
Čo sa týka návrhu zavedenia ročnej stáže pre lekárov z tretích krajín, ktorá by mala platiť od septembra, pri jej konštituovaní je podľa SLK nevyhnutné nastaviť jasné pravidlá. Definovať majú najmä, v ktorých nemocniciach (mali by to byť fakultné a univerzitné nemocnice) sa majú zahraniční lekári na výkon povolania na Slovensku pripravovať, či podmienky a náplň formy študijnej praxe.
„Po absolvovaní stáže a úspešnom absolvovaní odbornej skúšky by mohli následne vypomáhať a byť kvalitnou posilou aj v malých nemocniciach naprieč celým Slovenskom, v prospech našich pacientov,“ tvrdí Kollár.
„Stále si však myslím, že v prvom rade by sme sa mali snažiť o to, aby naši, mladí slovenskí lekári – absolventi našich lekárskych fakúlt – neodchádzali do zahraničia, ale naopak, aby získavali prvé skúsenosti a neskôr aj ďalej pracovali v našich nemocniciach,“ dodal.