Lekárnikom dochádzajú ochranné pomôcky a dezinfekčné prostriedky, v niektorých prípadoch hrozí aj personálny kolaps, čo môže ovplyvniť dostupnosť lekárnickej starostlivosti. Upozorňuje na to Jan Žák, predseda predsedníctva Asociácie prevádzkovateľov sieťových lekární na Slovensku.
„Aj napriek mimoriadnej situácii, v ktorej sa dnes naša krajina nachádza, sa ako zdravotnícki pracovníci nedokážeme v dôsledku administratívnych obštrukcií dostať k potrebnému sortimentu,“ zdôraznil Žák.
V skladoch stojí zdravotnícky tovar
Na hraniciach či dokonca v colných skladoch na Slovensku podľa Žáka „stojí“ ich tovar obsahujúci ochranné pomôcky a dezinfekciu, no Asociácia sa k nemu nevie dostať.
„Nedostatočná flexibilita a obmedzenia od niektorých štátnych orgánov nás dostávajú do kritického stavu, keď nebudeme našich zamestnancov vo verejných lekárňach schopní dostatočne vybaviť a chrániť,“ vyhlásil. Kompetentné úrady vyzval, „aby prihliadali na všetky okolnosti, možnosti a výnimočnosť situácie“.
V lekárňach je nedostatok personálu
Žák pripomenul, že lekárne, ako miesta primárneho kontaktu, sú najčastejšie navštevované zdravotnícke zariadenia. I lekárne už však začínajú mať nedostatok personálu, a to najmä v dôsledku plošného uzavretia škôl a škôlok.
„Začíname pociťovať nedostatok pracovníkov, farmaceutov a farmaceutických laborantov, čo má negatívny dopad na prevádzkovanie lekární,“ uviedol Žák.
Situácia vo verejných lekárňach môže byť čoskoro kritická, upozorňuje komora
Súčasný vývoj povedie podľa neho k úprave otváracích hodín lekární, no narastá aj riziko ich úplného zatvorenia.
„Snažíme sa na takúto situáciu pripraviť a vytvárať miesta, kde budeme kumulovať poskytovanie lekárenskej zdravotnej starostlivosti, tak aby dostupnosť liekov bola zachovaná v maximálne možnej miere,“ uzavrel Žák.