- aktualizované 22. októbra, 14:09
Lekári sú pripravení do konca októbra podať hromadné výpovede. Na tlačovej konferencii to potvrdil predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Výpovede plánuje podľa jeho slov podať približne 2 200 lekárov z 32 nemocníc.
Problémy sa prehlbujú
Visolajský zdôraznil, že stále je čas vyriešiť tento problém za rokovacím stolom bez toho, aby vláda traumatizovala slovenskú spoločnosť.
Lekárski odborári poukázali na to, že za posledný rok sa neriešili problémy v slovenskom zdravotníctve, ale len sa prehlbovali.
Minister Šaško posiela odkaz lekárom: Nárast platov o 6,4 percenta je v časoch tvrdej konsolidácie vysoko nadštandardný (video)
„Peniaze sa stále míňajú, stále treba do zdravotníctva viac peňazí, ale naši pacienti to necítia, ale cítia to tie finančné skupiny a tí oligarchovia,“ vyhlásil predseda LOZ.
Lekári prosia predsedu vlády o stretnutie, aby začali konečne riešiť kolabujúce zdravotníctvo, rovnako o stretnutie prosia aj ministra zdravotníctva, ktorý sa s nimi nestretol, ale len im niečo odkazuje cez tlačové konferencie a média. LOZ pripomenula, že súčasné problémy v zdravotníctve by mala brať na vedomie celá vláda, a nie len ministerstvo zdravotníctva.
Hlavné požiadavky
Visolajský zároveň zdôraznil, že väčšiny lekárov, ktorí podali výpovede, sa šetrenie, ktoré vláda chystá v rámci konsolidácie, nijako nedotkne. Týmto lekárom podľa predsedu nejde o výplaty, ale žiadajú, aby vláda a ministerstvo zdravotníctva riešilo ich požiadavky na zlepšenie situácie v zdravotníctve, a aby neprehlboval súčasný kolaps v tomto sektore.
Rast platov zdravotných sestier môže stúpnuť o takmer desať percent, táto ponuka je podľa Šaška maximálne férová (video)
Ich hlavné požiadavky sú poriadok vo financovaní nemocníc, aby zdravotné poisťovne museli zaplatiť zdravotníckym zariadeniam náklady na adekvátnu zdravotnú starostlivosť.
Ďalej žiadajú navýšenie miezd sestier, dodržiavanie personálnych normatívov s trestnoprávnou zodpovednosťou vedenia nemocníc, zabezpečiť viac kvalitných slovenských lekárov, reformu vzdelávania lekárov, opravu optimalizácie siete nemocníc a rovnako žiadajú zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Zmena k efektivite sa blokovala
Opozičná strana Sloboda a Solidarita v tejto súvislosti poukázala, že odborári musia prioritne bojovať za to, aby neodchádzali peniaze zo zdravotníctva a aby boli naviazané na konkrétny prínos pre pacientov.
„Vrchní predstavitelia LOZ, hovorím o konkrétnych ľuďoch, sú spoluzodpovední za stav zdravotníctva, pretože tu desiatky rokov blokovali akúkoľvek zmenu k efektivite,“ skonštatovala poslankyňa Jana Bittó Cigániková.
Zrušená detská pohotovosť v Šali bude obnovená, mohlo by sa tak stať ešte do konca tohto roka (video)
Ako dodala, podľa jej názoru podporovali neefektívne veci, ako napríklad platový automat lekárov s pravidelným zvyšovaním platov bez ohľadu na výkon.
„Napriek vyšším platom pre lekárov sa predlžovali čakacie lehoty. V zdravotníctve musia ostať peniaze, ale odmeňovaní musia byť tí šikovnejší a lepší,“ dodala.