Lekári v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) dosiahli ďalší úspech. Prvýkrát na Slovensku nahradili dieťaťu pätovú kosť postihnutú Ewingovým sarkómom endoprotézou na mieru. Informoval o tom NÚDCH.
Amputácia členku
U detí je to raritná operácia nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Alternatívou k tejto liečbe bola amputácia v členku. „Som veľmi rád, že naši kolegovia za každých okolností hľadajú pre svojich pacientov nové prístupy a neváhajú vydať sa nepoznanou cestou, zvlášť v situácii, keď alternatívou k tejto liečbe bola amputácia nohy v členku,“ uviedol riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.
Vedci prišli na to, prečo deti znášajú COVID-19 ľahšie ako dospelí
Dieťa prišlo do NÚDCH s pretrvávajúcou bolesťou päty a opuchom. Zobrazovacie vyšetrenia a vzorka z pätovej kosti potvrdila Ewingov sarkóm – výrazne malígny nádor kosti.
Vybrali celú pätovú kosť
„Museli sme odobrať z päty vzorku na histológiu a potrebná bola aj genetická diagnostika, aby sme vedeli, o aký subtyp Ewingovho sarkómu ide. Následne bolo dieťa liečené podľa protokolov na onkológii a zároveň prebiehala príprava na chirurgický výkon,” uviedol prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty UK a NÚDCH Milan Kokavec.
Medzitým sa podľa neho v zahraničí vyrábala endoprotéza na základe 3D CT vyšetrenia päty presne na mieru. Počas trojhodinovej operácie museli lekári vybrať celú pätovú kosť. Samotná operácia trvala tri hodiny.