Košický samosprávny kraj (KSK) zabezpečil vlastný automatický externý defibrilátor pre 14 obcí. Župa tak učinila v spolupráci s Dobrovoľným zborom civilnej ochrany KSK (DZCO KSK), ktorý pomáhal pri distribúcii pomôcky.
Príspevky pre tri neziskovky
Samospráva uviedla, že defibrilátory zabezpečuje na miesta, kde je vyššia frekvencia pohybu osôb. Tentokrát si ich prevzali zástupcovia obcí, v ktorých blízkosti sa táto pomôcka nenachádza.
„Obyvatelia aj návštevníci Košického kraja ho na viditeľnom a dostupnom mieste nájdu už aj v obciach Slanská Huta, Herľany, Rejdová, Dlhá Ves, Zatín, Sliepkovce, Beniakovce, Krčava, Vojkovce, Poráč, Iliašovce, Smolník, Veľké Revištia a Veľké Slemence,“ uvádza KSK s tým, že kompletná mapa s dostupnými AED defibrilátormi na Slovensku, aj s informáciami o prvej pomoci, je prístupná na webe Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.
Slovensko má kritický nedostatok opatrovateliek, kompetentní podľa komory tento problém prehliadajú
Okrem defibrilátorov košická župa spolu s DZCO KSK odovzdala trom neziskovým organizáciám i finančný príspevok. Po 5-tisíc eur získali Kynologický záchranný zbor SR, Záchranná služba východ a Dobrovoľnícke centrum Košického kraja, ktoré sa okrem iného venujú aj prevencii rôznych nežiaducich i život ohrozujúcich udalostí.
Čo dokáže malá skrinka
„Defibrilačný výboj môže obnoviť efektívnu činnosť srdca a obnoviť krvný obeh v prípade núdze a do príchodu záchranky. To, čo dokáže jedna malá skrinka nie je málo, preto sa snažíme každý rok systematicky distribuovať automatické externé defibrilátory na rôzne miesta. Východniari ich vďaka župe môžu nájsť v blízkosti zariadení sociálnych služieb, v našom krajskom úrade a mapa defibrilátorov sa rozšírila aj o 14 obcí“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý).
Nemocnica v Rimavskej Sobote otvorila nové darcovské centrum, do rekonštrukčných prác investovala takmer 125-tisíc eur (foto)
V prípade ak zlyháva krvný obeh a srdce nie je schopné prečerpávať doň krv, je potrebné použiť defibrilátor, a to na základe jednoduchých inštrukcií. Každý defibrilátor má samolepiace elektródy, ktoré monitorujú srdcový rytmus.
„Prístroj zmonitoruje elektrickú aktivitu srdca a následne vyhodnotí, či je nevyhnutný aj elektrický výboj. V prípade, že to tak je, spolu s resuscitáciou môže aj laická verejnosť jednoducho obnoviť činnosť srdca,“ ozrejmuje KSK.