Slávnostným a odborným programom si dnes košickí anestéziológovia pripomínajú 20. výročie vzniku I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny (AIM) Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a UNLP Košice a 50. výročie vzniku prvého posteľového anestéziologického oddelenia na Slovensku. O jeho vytvorenie sa zasadil vtedajší ústavný anestéziológ vo fakultnej nemocnici Rudolf Klima. Informovala o tom PR manažérka lekárskej fakulty UPJŠ Jaroslava Oravcová.
Ako uviedol prednosta kliniky Jozef Firment, prínosom takéhoto oddelenia bolo sústredenie pacientov vyžadujúcich monitorovanie dôležitých životných funkcií po podaní anestézie kvôli operačným zákrokom alebo iných ťažkých stavov, personálu špecializujúceho sa na ošetrovanie takýchto pacientov spoločne so sústredením špecializovaných prístrojov a monitorov.
„Hospitalizovanými boli pacientmi s poruchami dýchania, vedomia a krvného obehu, či s potrebou vyšetrovania porúch vnútorného prostredia a krvných plynov alebo oživovania základných životných funkcií,“ dodal Firment, podľa ktorého sa bez anestéziológie nemôže realizovať a rozvíjať žiaden chirurgický odbor.
Ako sa vyvíjala anestéziológia
V minulosti sa podľa Firmenta používal na znecitlivenie alkohol a rôzne rastlinné extrakty, pričom to boli opiáty, ktoré prispeli k zaužívaniu pomenovania ‚narkóza‘. Prvá verejná prezentácia anestézie podaním éteru sa uskutočnila pred 170 rokmi v americkom Bostone pri zubárskom výkone, no jej rozvoj nastal až v období druhej svetovej vojny a v povojnovom období.
Éter a chloroform podávali pacientom pri operačných zákrokoch najprv sestry a ošetrovatelia, ktorí počas operácie, kým sa nerozvinula monitorovacia technika, merali pacientovi priebežne aj krvný tlak, pulz a sledovali jeho zreničky.
Spočiatku sa realizovali iba menšie operačné zákroky ako operácie slepého červa a prietrží či chirurgické ošetrenia poranení. Na závažnejšie výkony v oblasti brucha a hrudníka je totiž potrebné použiť lieky nielen tlmiace bolesť, ale aj uvoľňujúce svalstvo. „Výrazne však ovplyvňujú dýchanie, a preto je už potrebné zabezpečiť umelé dýchanie spojené so zavedením rúrky do dýchacích ciest, čo predstavuje veľký zásah do organizmu,“ vysvetlil Firment.
Prvú takúto anestéziu vykonanú pomocou zavedenej rúrky do dýchacích ciest na Slovensku uskutočnila vo Vyšných Hágoch po vojne v roku 1946 profesorka Ruth Mansfieldová, britská anestéziologička, ktorá si vybavenie priniesla so sebou z Anglicka.
Tento progresívny postup sa následne rozšíril do našich ďalších nemocníc. Tieto výkony však už museli realizovať lekári, ktorými boli najprv samotní chirurgovia a neskôr sa z ich kruhu začali vyčleňovať takí, ktorí sa začali špecializovať na podávanie anestézií.
Tak to bolo aj u doktora Rudolfa Klimu, ktorý bol pôvodne urológom a po špecializovaní sa stal ústavným anestéziológom vo vtedajšej košickej fakultnej nemocnici.
Práve v Košiciach vzniklo 1. februára 1966 prvé samostatné posteľové anestéziologické oddelenie po vzore takýchto pracovísk už jestvujúcich v zahraničí a jeho prednostom sa stal doktor Rudolf Klima,“ uviedol Firment.