Premiér navrhuje záruku minimálnych miezd pre zdravotníckych pracovníkov v ústavných zariadeniach. Stavovské a profesijné organizácie žiadajú, aby sa záruka týkala aj pracovníkov v ambulanciách a zariadeniach sociálnych služieb.
Premiér Robert Fico na stredajšom stretnutí so zdravotníkmi pripustil, že zákon bude garantovať minimálnu mzdu pre všetkých zdravotníckych pracovníkov. Týkať by sa to malo však len ústavných zdravotníckych zariadení, garanciu by teda nemali pracovníci v ambulanciách a v zariadeniach sociálnych služieb. Informovala o tom Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA).
Garancie len pre časť zdravotníckych pracovníkov sa však členom stavovských a odborových organizácií nepozdávajú. Odmietajú už súčasný návrh, podľa ktorého by sa mala záruka týkať len štátnych zdravotníckych zariadení.
„Napriek tomu, že krok premiéra Roberta Fica predstavitelia stavovských a odborových organizácií vnímajú ako prejav dobrej vôle, je potrebné konštatovať, že v prípade takéhoto návrhu by aj tak jedna tretina – zdravotníci v ambulanciách a zariadeniach sociálnych služieb – z takmer 60 tis. zdravotníckych pracovníkov nemala garantovanú mzdu,“ konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.
Šéfka komory sestier tiež pripomenula stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré garancie len pre časť pracovníkov spochybnilo s odôvodnením, že platy zdravotníckych pracovníkov aj v neštátnych zariadeniach sa hradia z verejného zdravotného poistenia.
Lazorová je však podľa vlastných slov optimistická a verí, že ministerstvo zdravotníctva aj vláda dokážu garantovať odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov, ktorí pracujú vo verejnom záujme.
Majú ďalšie požiadavky
Stavovské a profesijné organizácie okrem garantovania minimálnych platov pre všetkých zdravotníckych pracovníkov žiadajú aj odmeňovanie vo výške, ktorá zodpovedá náročnosti vykonávaných pracovných úloh, miere zodpovednosti za správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti, požadovanej úrovni dosiahnutého vzdelania a povinnosti sústavného vzdelávania. Teda vo výške koeficientov, ktoré jednotlivé komory predkladali vo svojich návrhoch ministerstvu zdravotníctva.
Ďalej žiadajú, aby sa všetkým zdravotníckym pracovníkom vo všetkých zariadeniach tento koeficient zvyšoval za každé tri roky praxe o 0,03-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, teda približne o 25,70 eura za každé tri roky praxe pre rok 2016.
Okrem SKSaPA s ministerstvom rokujú Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov, Slovenská komora fyzioterapeutov, Slovenská komora zdravotníckych záchranárov, Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek.