Od začiatku pandémie Slovensko eviduje vyše 10-tisíc pozitívnych prípadov s COVID-19. Nevieme však, koľkí z týchto ľudí boli otestovaní viackrát a nepoznáme ani počet tých, u ktorých test zachytil len mŕtve fragmenty vírusu.
Tri príbehy Slovákov s pozitívnym testom na COVID-19. Ako sa nakazili?
Zároveň nevieme, ktorí ľudia mali vyššie riziko ťažšieho priebehu infekcie alebo boli superšíriteľmi vírusu.
Aké množstvo vírusu sa nachádza vo vzorke?
Podľa Sciencemag.org by potenciálne infekčnejších ľudí mohol odhaliť tzv. prahový cyklus CT, hodnota, ktorá klesá s väčším počtom kópií vírusovej RNA v odobratej vzorke.
Expertom v laboratóriách CT údaj napovedá, aké množstvo vírusu sa vo vzorke nachádza. A teda aj to, aká infekčná by mohla byť v čase vyšetrenia osoba, ktorej vzorku odobrali.
Hoaxom môžeme uveriť všetci. Podľa psychológa ich pomáha šíriť aj pocit frustrácie
Výskumníci sa domnievajú, že práve CT hodnota, ktorú dokážu zistiť pomocou PCR testovania, by im mohla pomôcť identifikovať ľudí s vysokým infekčným rizikom.
PCR test pracuje len s dvomi výstupmi
Bežne vykonávané PCR testy však pracujú len s informáciou, či je test negatívny alebo pozitívny, resp. či sa vírus vo vzorke nachádza alebo nie. Množstvo vírusu vo vzorke neskúma.
PCR testy sa nemýlia. Vedia odhaliť aj množstvo koronavírusu v tele, vysvetľuje slovenský vedec
Napriek tomu však laboratórny údaj môže byť len pomocným faktorom na vyhodnotenie infekčnosti. Prečo?
Dôvodom je fakt, že množstvo vírusu vo vzorke závisí aj od spôsobu odberu či použitých testovacích prístrojov v laboratóriu. U rovnakého pacienta teda môžu byť výsledky aj odlišné a preto sa na CT hodnotu lekári nemôžu spoľahnúť.
Vírusová záťaž v organizme
Môže však poukazovať na tzv. vírusovú záťaž. Podľa niektorých štúdií totiž mali pozitívne testované osoby počas prvých dní infekcie CT hodnoty pod 30, dokonca pod 20, čo indikovalo vyššiu koncentráciu vírusu v tele. Čím menej vírusu sa v tele nachádza, tým vyššie sú hodnoty CT.
Krajčí hovorí o enormnom náraste nakazených, na zmeny sa musia pripraviť nemocnice aj pacienti
Výskumníci v tejto súvislosti poukázali na to, že vyššia vírusová zátaž môže ovplyvňovať šírenie vírusu, resp. infekčnosť osoby a takisto poukazovať na riziko vzniku závažnejšieho ochorenia u testovaného človeka.
Skúmali, ktoré pozitívne vzorky sú infekčné
Problémom sa v štúdii publikovanej v magazíne Clinical Infectious Diseases zaoberali aj výskumníci z francúzskeho ústavu IHU-Méditerranée Infection, ktorí preskúmali infekčnosť 3 790 odobratých vzoriek, ktorých CT hodnoty boli známe.
Následne pomocou laboratórnej kultivácie skúmali, či obsahujú životaschopný vírus. Zistili, že 70 percent vzoriek s CT hodnotami pod 25 obsahovalo infekčný vírus. A naopak, infekčný vírus obsahovali menej ako tri percentá vzoriek s hodnotami nad 35.
Pozitívny test na COVID-19 ešte neznamená, že človek šíri koronavírus, vysvetľuje virológ
Práve vďaka kultivačným experimentom už dnes nemusia byť v karanténe ľudia, ktorí sa z ochorenia zotavili, ale dlhodobo majú pozitívny test na COVID-19. Ak nemajú príznaky, po 10 dňoch sa ich karanténa končí, pretože s veľkou pravdepodobnosťou nebudú infekční.
Vyššie riziko zdravotných komplikácií
Americkí lekári z Weill Cornell Medicine súčasne zistili, že spomedzi 678 hospitalizovaných pacientov zaradených do štúdie zomrela asi tretina tých, u ktorých mala CT hodnota vo vzorke nižšie číslo ako 25.
Vedci zistili, prečo majú niektorí ľudia ťažký priebeh COVID-19. Príčinu našli v imunite
Podľa Monicy Gandhi, špecialistky na infekčné ochorenia z Kalifornskej univerzity v San Franciscu, však nemusí viesť k prejavom ochorenia a zdravotným komplikáciám ani vyššia vírusová záťaž. Asi 40 percent pacientov s COVID-19 totiž nepociťuje príznaky ochorenia napriek podobnému množstvu vírusu v tele, aké majú chorí pacienti.