Očkovacie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 by mohli byť k dispozícii v úvode druhého kvartálu budúceho roka.
Počas 18. ročníka Martinských dní imunológie to vyhlásil odborný garant podujatia Miloš Jeseňák. Opiera sa pritom o súčasný priebeh klinických skúšok. Jeseňák označil vývoj vakcíny za jednu z najväčších výziev v súčasnosti.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo až 419 nakazených, ich počet sa prehupol cez 8-tisíc a rekord máme tretí deň za sebou
„Na základe súčasného priebehu tejto infekcie sa očakáva, že toto bude jediný spôsob, ako zastaviť šírenie vírusu v populácii,“ uviedol imunológ Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin.
Očkovanie nás môže vrátiť do normálu
Odborníci z odboru imunológie sa stretávajú raz ročne v Martine, aby prediskutovali rôzne témy z oblasti imunológie a alergiológie. Aktuálnou problematikou bolo ochorenie COVID-19.
Tri príbehy Slovákov s pozitívnym testom na COVID-19. Ako sa nakazili?
Imunológ Radovan Košturiak sa pozerá na problematiku vakcíny ako na niečo, čo môže spoločnosť zbaviť rúšok a uviesť ju do normálu.
„Momentálne existuje zhruba 168 štúdií, z nich je v poslednej, tretej fáze prípravy asi 30 a reálnych možno tak 9, z ktorých by mohla vakcína vzniknúť,“ tvrdí Košturiak.
Tri cesty vývoja vakcíny
Podľa jeho slov sa vo vývoji vakcíny črtajú tri rôzne cesty.
Hlavný hygienik Ján Mikas: Denne dostávam podnety, aj vyhrážky a nadávky
„Jednou je klasická inaktivovaná forma vakcíny, ako ju poznáme aj z chrípky. Potom sú skúmané možnosti takzvanej mRNA vakcíny a vektorovej vakcíny. Už máme k dispozícii aj prvé dáta a ukazuje sa, že tieto vakcíny sú účinné aj proti rôznym mutáciám nového koronavírusu,“ dodal Košturiak.