HIV nezabíja ľudí, zabíja ľudskosť v nás. Aj to je posolstvo, ktoré sprostredkúva občianske združenie Prima. Výpovede a fotografie HIV pozitívnych ľudí sa objavujú na reklamných priestoroch na Slovensku. Na Svetový deň boja proti HIV/AIDS, 1. decembra, sa v bratislavskej Galérii Umelka uskutoční výstava všetkých fotografií.
Na Slovensku stále panujú predsudky a stigmatizácia HIV pozitívnych, zhodujú sa odborníci. Verejnosť a často ani zdravotnícki pracovníci nemajú dostatok informácií a obávajú sa.
Rozšírený je aj názor, že HIV je záležitosťou marginalizovaných skupín, alebo že si nakazení „za to môžu sami“.
Stále málo testovaných
HIV pozitívni preto svoju diagnózu často taja a žijú v strachu, že sa to niekto dozvie. Nie sú to neopodstatnené obavy, upozorňuje riaditeľ Domu svetla Jiří Pavlát. „Vyskytli sa prípady, že zdravotnícki pracovníci boli „vyobcovaní“ zo svojich pracovných miest,“ hovorí.
Na Slovensku rastie počet chorých na HIV
Obavy z výsledkov testov môžu viesť aj k tomu, že sa ľudia testovaniu vyhýbajú. „Je to v ľudskej povahe,“ vysvetľuje Barbora Kuchárová z OZ Prima. „Kým o tom nevedia, neexistuje to.“
Ďalšou prekážkou v rozšírení testov je podľa nej aj to, že súčasné centrá nie sú dostatočne nízkoprahové – čiže by mali poskytovať bezpečné, anonymné, bezplatné a dostupné testovanie.
Počet infikovaných stúpa
Na Slovensku sa každoročne zvyšuje počet HIV pozitívnych. Ešte stále sme však krajinou s nízkym výskytom HIV.
Väčšinou sa diagnóza odhalí náhodou – pri snahe o určenie diagnózy iného zdravotného problému, pri predoperačných vyšetreniach či pri darovaní krvi.
Najviac z pozitívnych ľudí sa nakazí vírusom HIV sexuálnym stykom. Ako dodáva vedúca Národného referenčného centra pre prevenciu HIV/AIDS Danica Valkovičová Staneková, zatiaľ sa u nás nevyskytol prípad prenosu HIV z matky na dieťa.
Liečiteľná, i ked nevyliečiteľná choroba
V dobrej situácii je aj liečba. Po diagnostikovaní pacienti okamžite dostávajú najmodernejšiu liečbu. S jej pomocou sa dokážu dostať do tzv. nedetegovateľného štádia. Ich vírusová nálož klesne tak, že vlastne už nie sú infekční.
V sobotu je Medzinárodný deň boja proti AIDS
V takomto stave sa ich dĺžka života rapídne predlžuje, keďže sa množenie vírusu zastaví a HIV neprejde do AIDS. Ochorenie sa tak stáva chronickou chorobou, ktorá je síce nevyliečiteľná, no je liečiteľná.
Téme sa budeme podrobnejšie venovať 1. decembra.