Na Slovensku rastie počet chorých na HIV

Hiv
Foto: ilustračné, Thinkstock
Včas odhalená HIV infekcia už dnes nepredstavuje rozsudok smrti, lepšie je však ostať negatívny

Na Slovensku v roku 2018 zaznamenali historicky najvyšší výskyt nových prípadov HIV v jednom kalendárnom roku. Lekári diagnostikovali 102 nových prípadov HIV infekcie. Vyplýva to z údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Pri príležitosti Dňa pamiatky obetí choroby AIDS aj občianske združenie Dom svetla Slovensko upozorňuje, že SR je jednou z mála krajín strednej a západnej Európy, kde počet diagnóz HIV radikálne rastie.

„Aj keď ide o desiatky osôb, pretože sme malá krajina, tak trend je nepriaznivý. Každoročne odhalíme viac prípadov. Vlaňajší rok bol pre Slovensko v tomto smere rekordný,“ uviedol pre agentúru SITA Jiří Pavlát z občianskeho združenia Dom svetla Slovensko.

Ochorenie AIDS sa na svete objavilo v roku 1981, na Slovensku prvý prípad zaznamenali v roku 1985.

Vlani štyri úmrtia

U občanov SR vlani diagnostikovali a epidemiologicky vyšetrili 82 nových prípadov HIV infekcie, z toho 76 prípadov u mužov a šesť prípadov u žien. V tomto období diagnostikovali desať prípadov syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti (AIDS) a štyri úmrtia pacientov s HIV infekciou.

Viral infection disease attacking cell abstract idea illustration.
Foto: Gettyimages.com

U cudzincov pri ich pobyte v SR hlásili 20 nových prípadov HIV infekcií. Podľa údajov ÚVZ od začiatku monitorovania prípadov HIV/AIDS v SR v roku 1985 do konca minulého roku registrovali u občanov SR i cudzincov spolu 1 072 prípadov infekcie vírusom HIV.

Z 904 prípadov u občanov SR sa 801 vyskytlo u mužov a 103 u žien. U 118 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS a zaznamenali 72 úmrtí HIV infikovaných osôb.

Väčšinu HIV infekcií v SR zaznamenali v skupine mužov majúcich sex s mužmi (64 percent). Nasleduje prenesenie infekcie heterosexuálnym stykom (23 percent), injekčným užívaním drog (1,9 percenta) a transfúziou krvi (0,1 percenta). V ostatných prípadoch nestanovili spôsob prenosu.

Liečba pokročila

Podľa Pavláta sa však HIV dnes už dá považovať za civilizačnú chorobu. Keď je včas odhalená a liečená, nepredstavuje zo zdravotného hľadiska zásadný problém.

„Liečba dokáže znížiť úroveň vírusu na nedetegovateľné hladiny. Ľudia sú prakticky neinfekční a môžu žiť takmer bežný život,“ podotkol. Konštatoval však, že je lepšie zostať HIV negatívny.

Lieky_hrst.jpg
Foto: Pixabay.com

„Prevenciou je na prvom mieste partnerská vernosť a ďalej používanie kondómu alebo PrEP, teda tzv. preexpozičnu profylaxiu – preventívne užívanie lieku, ktorý zamedzuje infekcii HIV. PrEP síce na Slovensku nie je veľmi dostupný, ale dá sa na lekársky predpis zaistiť v Česku,“ povedal Pavlát.

Ak predsa riziková situácia vznikne, je dôležité zájsť na HIV test. Možno tak urobiť u svojho lekára alebo anonymne a bezplatne ísť na test do HIV checkpointu. Zatiaľ jediný slovenský checkpoint funguje v Bratislave na Babuškovej ulici každý piatok od 16:00 do 19:00. Testuje nielen na HIV, ale aj syfilis a žltačku C. Viac informácií na www.domsvetlaslovensko.sk.

HIV (Human Immunodeficiency Virus)

Vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti je vírus, ktorý napáda a replikuje sa v špecializovaných bielych krvinkách. Prvotné príznaky sa veľmi podobajú mononukleóze alebo chrípke.

Vybudovanie protilátok v krvi infikovaného človeka ukončí túto primárnu chorobu. Od tohto času je človek napadnutý vírusom HIV označovaný ako HIV pozitívny (HIV+).

HIV pozitívny človek nemusí mať žiadne zdravotné problémy, môže vyzerať aj cítiť sa zdravo. Je to obdobie bezpríznakového nosičstva vírusu HIV. Aj v tomto období však môže infikovaný človek preniesť infekciu na ďalšie osoby. Tým, že sa vírus klonuje pomocou špecializovaných buniek imunitného systému, tzv. T-lymfocytov, poškodzuje ich.

Úbytok T-lymfocytov časom vytvára stav istého typu imunitnej nedostatočnosti, ktorý vyústi do choroby, ktorú poznáme pod označením AIDS (Acquired ImmunoDeficiency Syndrome- získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti).

Pacient, ktorý sa dostane do štádia AIDS, môže ochorieť na špecifické neurologické, autoimunitné, onkologické ochorenie alebo aj oportúnne (príležitostné) inak banálne infekcie a zomrieť na ne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom