Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica, člen skupiny AGEL, ktorá je výučbovou základňou Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, pripravila v spolupráci s Lekárskou fakultou unikátny workshop nielen pre budúcich ortopédov.
Medici, ale aj lekári, ktorí si chceli zlepšiť svoje chirurgické zručnosti potrebné pri artroskopii kolena a ramena, si ich mohli natrénovať na trenažéri Virtamed.
Tento workshop bol jediným svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v Čechách.
Študenti o krok bližšie k praxi
Trenažér pomáha preklenúť „priepasť“ medzi teóriou naučenou v škole a praxou na operačnej sále za pomoci virtuálnej reality. Je to pomôcka, ktorá slúži na trénovanie chirurgických zručností študentov medicíny, budúcich operatérov, či tých, ktorí chcú svoje zručnosti jednoducho zdokonaliť.
Primárne je model určený medikom alebo úplným začiatočníkom. Simuluje medicínsky problém v kolene či ramene, ktoré je potrebné operovať.
Funguje na princípe virtuálnej reality, ktorá sleduje jednotlivé kroky operatéra a až po správnom zvládnutí jedného kroku, ho pripustí k tomu nasledujúcemu.
„Všetko vyhodnocuje počítač, ktorý ponúka študentovi či operatérovi možnosť natrénovať jednotlivé úkony tak, aby reálnu operáciu zvládol bez najmenšieho zaváhania,“ vysvetľuje ortopéd Maroš Varga, ktorý kurz sám absolvoval.
Pomôže aj hotovým lekárom
Zároveň si študenti či operatéri vedia porovnávať určité parametre. Napríklad, kto danú operáciu z časového hľadiska zvládne rýchlejšie alebo aj kvalitnejšie.
Prístroj je teda zaujímavý nielen pre začiatočníkov, ale aj stredne pokročilých chirurgov, ktorí chcú zistiť, ktoré kroky počas operácie robia zbytočne, navyše, koľko času venujú veciam, ktoré nie sú až také podstatné, alebo na druhej strane venujú málo času tým, ktoré podstatné sú.
Sekundárne využitie trenažéra je teda pre operatérov, ktorí chcú pri zákrokoch zlepšiť napríklad svoj operačný čas.
Existujú simulátory aj pre ďalšie kĺby
Klinika muskuloskeletálnej a športovej medicíny v spolupráci s Lekárskou fakultou UPJŠ v Košiciach zapožičala model kolena a ramena od firmy DePuy Synthes.
„Momentálne máme na klinike simulátor na artroskopické výkony v oblasti ramena a kolena. No takisto existujú simulátory na bedrový kĺb, zápästie a členok. Mimo ortopédie sa trenažér využíva na laparoskopické operácie či už v oblasti chirurgie, alebo gynekológie. Preto je možné ho využiť pri viacerých odboroch, akými sú ortopédia, traumatológia, chirurgia, gynekológia,“ uzatvára Varga.
Na Klinike muskuloskeletálnej a športovej medicíny v Nemocnici Košice-Šaca sa vzdelávajú počas školského roka študenti medicíny Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a to najmä medici v šiestom ročníku štúdia, ktorí sa stanú ortopédmi.
Na klinike sa ročne vykoná cca 2 500 operačných výkonov a viac 30 000 ambulantných vyšetrení. Klinika takisto zabezpečuje komplexnú diagnostiku a preventívnu starostlivosť o profesionálnych športovcov a stará sa o viaceré športové kluby.