Podľa spoločnosti ide o nesprávne, respektíve zle interpretované dáta.
Operatíva, medicínska spoločnosť, s. r. o. sa ohradzuje voči tvrdeniam neziskového občianskeho združenia Aliancia Fair-play (AFP). Podľa firmy ide o nesprávne, respektíve zle interpretované dáta.
Peter Kunder z AFP uviedol v blogu na stránke Denníka N, že priemerný príjem na jedného pracovníka vo firme Operatíva, medicínska spoločnosť predstavuje 92 tisíc eur ročne, a teda 7 674 eur mesačne.
„Vzhľadom na to, že ide o čisto obchodnú firmu (predá tovar, ktorý kúpi), a že podniká v zdravotníctve, pokladáme za neštandardné, ak priemerný plat vo firme je podstatne vyšší ako plat premiéra, či prezidenta. Platy lekárov a sestier, ktorí nesú zodpovednosť za ľudské životy, sú neúmerne nižšie. Svedčí to o tom, že peniaze v zdravotníctve sú delené ťažko pochopiteľným spôsobom,“ konštatoval Kunder.
Ako vysvetlil v stanovisku konateľ spoločnosti Peter Augustin, v roku 2014 firma zamestnávala 18 pracovníkov na plný úväzok. Zamestnancami sú aj obaja spoločníci, ktorí sú zároveň konateľmi. Na mzdách a odvodoch vyplatila firma podľa zverejnených informácií 506 395 eur, priemerná hrubá mzda tak predstavovala 2 637 eur.
„Cez mzdové prostriedky však bol v roku 2014 vyplatený podiel na zisku obom majiteľom spoločnosti, čo spôsobilo optický dojem vysokých miezd. Tento zisk bol preukázateľne reinvestovaný na Slovensku v rámci našich ďalších podnikateľských aktivít spoločníkov a vytvoril k dnešnému dňu 23 nových pracovných miest,“ zdôvodnil konateľ.
Obrat v sledovanom roku dosiahol 13,98 milióna eur. Predmetom tržieb boli podľa poskytnutých údajov dodávky špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM), špecializovaných prístrojov zdravotníckej techniky a tiež služby spojené s ich inštaláciou a prevádzkou. V cene dodávaného ŠZM je zahrnutá technická podpora počas celej životnosti.
„K prístrojovej technike poskytujeme, v súčinnosti s výrobcami, záručný a pozáručný servis s lehotami odozvy, ktorá sa počíta v hodinách,“ argumentuje Augustin. Ziskovosť spoločnosti je podľa neho primeraná odvetviu, v ktorom Operatíva pôsobí.
Podnikanie v zdravotníctve nie je podľa medicínskej spoločnosti bez rizika. Len za rok 2015 jej vzrástli pohľadávky po lehote splatnosti približne o jeden milión eur. Nižšia miera ziskovosti by podľa Augustina priviedla firmu do druhotnej platobnej neschopnosti a k neschopnosti splácať záväzky.
Operatíva od roku 1998 dodáva zdravotnícky materiál a prístrojové vybavenie vrátane jeho inštalácie, záručného a pozáručného servisu a poradenstva pre viacero slovenských nemocničných pracovísk. Je výhradným zástupcom spoločnosti St. Jude Medical, Inc. a zástupcom spoločnosti Maquet, ktoré patria k najvýznamnejším svetovým výrobcom špeciálneho zdravotného materiálu, zdravotných pomôcok a prístrojovej techniky. Od jej vzniku ju vedú Peter Augustin a Silvia Augustinová, ktorí sú aj v súčasnosti jedinými vlastníkmi.