Štyri špeciálne vertikalizačné lôžka zakúpila prešovská fakultná nemocnica pre potreby rehabilitácie závažne pohybovo postihnutých pacientov.
Ako informovala PR manažérka Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove Martina Pavliková, ide o dômyselné zariadenia s pamäťovou schopnosťou ukladania dát o presnom nastavení. Zariadenie v oblasti rehabilitácie a fyzioterapeutických postupov budú môcť využiť pacienti zo širokého okolia.
Nastavenie lôžka sa dá uložiť
Nový prístroj pre roboticky asistované polohovanie a mobilizáciu pacientov ponúka podľa vedúcej lekárky fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie prešovskej nemocnice Ingrid Dzurňákovej imobilizovaným pacientom postupnú vertikalizáciu z ľahu, cez sed, až do plného stoja.
„Zmena pozície prebieha plynulo pomocou ovládača s istotou zachovania fyziologického postavenia všetkých častí tela,“ uviedla Dzurňáková. Novinka umožňuje rehabilitovať pacientov s výškou do 190 cm a s maximálnou váhou 250 kg, čo pri klasickej rehabilitácii nebolo možné, prípadne len s veľkými ťažkosťami viacerých terapeutov.
Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici je prvým centrom v strednej Európe s tromi robotickými chirurgickými systémami – FOTO
Systém navyše umožňuje uloženie dát o presnom nastavení lôžka na zjednodušenie digitalizačných procesov. Lôžka tohto typu s vibračnou podložkou sú prvými na Slovensku.
,,Zariadenie je napájané batériami, ovládanie je dvojité. Ručným ovládačom sa aktivuje základné nastavenie lôžok, dotykový displej potom slúži na ovládanie vibračného modulu. Je možnosť uložiť záznam o terapii,“ vysvetlila odborníčka.
Dlhodobá cielená rehabilitácia
Pacienta je možno polohovať do pozície postojačky až 90 stupňov a do pozície hlavou dole mínus 10 stupňov. Vankúše sú vyrobené z vysokoelastickej peny, ktorá predchádza vzniku preležanín.
Prístroj slúži na dlhodobú cielenú rehabilitáciu pacientov po úrazoch, pri cievnych mozgových príhodách a iných závažných ochoreniach centrálneho a periférneho nervového systému, kde je včasná a systematická celková rehabilitácia kľúčová pre zachovanie čo možno najvyššej kvality života.
„Prvou takto rehabilitovanou pacientkou bola zhodou okolností zdravotná sestra, ktorá ochrnula po ťažkej dopravnej nehode,“ dodala Pavliková.