Európska komisia zažalovala Slovensko, platby zo strany verejných nemocníc sú výrazne oneskorené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sankcie, európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia v stredu zažalovala Slovensko na Súdnom dvore Európskej únie pre nesprávne uplatňovanie pravidiel smernice o oneskorených platbách. Dôvodom je výrazné oneskorenie verejných nemocníc s platbami ich dodávateľom.

Oneskorenia platieb

Výraznými oneskoreniami platieb zo strany verejných nemocníc sa podľa komisie brzdí konkurencieschopnosť a odolnosť podnikov pôsobiacich v sektore zdravotníctva, najmä malých a stredných podnikov. Európska komisia o tom informovala na svojej internetovej stránke.

V smernici o oneskorených platbách sa orgánom verejnej moci ukladá povinnosť platenia faktúr v lehote 30 dní alebo 60 dní v prípade verejných nemocníc. Realizáciou platieb v stanovených lehotách idú orgány verejnej moci podľa komisie príkladom v boji proti zlej platobnej morálke v podnikateľskom prostredí.

Negatívny vplyv na podniky

Oneskorené platby majú podľa komisie negatívny vplyv na podniky, pretože znižujú mieru likvidity spoločností. Tým bránia rastu, znemožňujú budovanie odolnosti a môžu obmedzovať úsilie o prechod na ekologickejší spôsob fungovania s výraznejšou orientáciou na digitalizáciu.

Oneskorené platby podľa Európskej komisie spôsobujú administratívnu a finančnú záťaž, ktorá je obzvlášť naliehavá, keď sa podniky a zákazníci nachádzajú v rôznych krajinách EÚ. Nevyhnutne sa tak ovplyvňuje cezhraničný obchod. Na riešenie tohto problému prijala EÚ vo februári 2011 smernicu o boji proti oneskoreným platbám v obchodných transakciách.

Touto smernicou sa zavádzajú prísne opatrenia, ktoré budú v prípade ich riadneho vykonávania zo strany krajín EÚ významným príspevkom k zamestnanosti, rastu a zlepšeniu likvidity podnikov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska únia