Príbehy a inovácie zo zahraničia, úspešné projekty na Slovensku a priamy prenos z operácie robotom v Martine priniesol 2. ročník konferencie ITAPA Health&Care, ktorá sa uskutočnila 15. až 16. marca tohto roka vo Valčianskej doline.
Prvýkrát vo svojej funkcii na konferencii vystúpil novovymenovaný štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Michal Palkovič.
Revízia Plánu obnovy
„Prichádzam ako krízový manažér, nie ako politik, rád by som aj za ten krátky čas, čo v pozícii budem, urobil v prvom rade revíziu Plánu obnovy,“ povedal účastníkom konferencie. Jeho prioritou bude ambulantný sektor, optimalizácia siete nemocníc a dátové toky.
Chce tiež riešiť nedostatok lekárov v rezorte, ako ich motivovať a prilákať domov a bude pokračovať aj v procese zavádzania inovatívnych liekov, ktorý je podľa neho dobre rozbehnutý.
Inhalácia CBD cez nebulizér – aké účinky má na náš organizmus?
Ukážkou toho, ako sú robotizácia a umelá inteligencia budúcnosťou medicíny, bol aj unikátny priamy prenos neurointervenčnej operácie vnútrolebečných ciev z Univerzitnej nemocnice Martin.
Tú s pomocou robota dokáže lekár urobiť 10-krát rýchlejšie ako bežným spôsobom. Operáciu naživo vysielal a online komentoval lekár Kamil Zeleňák, ktorý bol aj súčasťou diskusie o využívaní umelej inteligencii v rádiológii.
Ako budovať nové nemocnice
O tom, ako budovať optimálne nemocnice, diskutovali zástupcovia najväčších štátnych a novej súkromnej nemocnice Bory.
„Treba začať medicínskym modelom, typom a potrebnou kapacitou a na základe toho naplánovať novú nemocnicu,“ povedal Ľubomír Pepucha z Univerzitnej nemocnice v Martine.
Nie Rázsochy, ale lokalita zóny CEPIT. Vlček by novú nemocnicu v Bratislave postavil tam
Riaditeľ najnovšej nemocnice Bory upresnil, že je dôležitá hlavne technologická koncepcia, keďže medzi myšlienkou a vybudovaním nemocnice novej generácie môžu prejsť aj tri až štyri roky.
„Budúcnosť nemocníc vidím v ľuďoch, digitalizácii a umelej inteligencii,“ dodal Ľuboš Lopatka.
Optimalizácia siete nemocníc
Odborníci z rezortu sa zhodli aj na tom, že optimalizácia siete nemocníc je prvoradou a nevyhnutnou prioritou, ktorá by sa však nemala týkať iba nemocníc, ale aj ambulantnej starostlivosti.
Pozitívny príklad, ako to funguje v rámci župy, uviedla predsedníčka zdravotníckej sekcie SK8 Silvia Pekarčíková.
Rakovina prostaty sa môže týkať každého muža, do popredia sa dostávajú aj iné druhy urologických problémov
„Riešime naše nemocnice, hasíme, kde sa dá, dávame dotácie do vzdelávania, robíme podporný program pre mentorov v nemocniciach, snažíme sa dotiahnuť lekárov späť do rodného kraja,“ povedala.
Nedostatok pediatrov na Slovensku upresnila aj Elena Prokopová zo Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti. „V súčasnosti nám chýba 250 pediatrov a z tých aktívnych je už 50 % v dôchodkovom veku,“ uviedla.