Aktuálny prerozdeľovací mechanizmus zdravotného poistenia medzi jednotlivé poisťovne nevykazuje výrazné nedostatky. V reakcii na parlamentom schválenú novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá prerozdeľovací mechanizmus mení, to pre agentúru SITA uviedol Matej Štepiansky zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
Na Slovensku v súčasnosti podľa neho funguje jeden z najlepších prerozdeľovacích mechanizmov. „Pri súčasnom modeli sa dokonca oplatí mať poistený kmeň s vyššou chorobnosťou, pretože jeho kompenzácia cez prerozdeľovací mechanizmus je veľmi výhodná,“ tvrdí Štepiansky.
Peniaze získava len VšZP
Z prerozdeľovania podľa poisťovne Dôvera získava peniaze iba Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), čím sa kompenzuje vyššia chorobnosť jej poistencov. Za ostatných desať rokov sa pritom podľa Štepianskeho výrazne upravil prerozdeľovací model v prospech VšZP.
„Napriek týmto skutočnostiam sa zhoršuje oficiálne hospodárenie štátnej poisťovne,“ upozornil. Ak priaznivejší model prerozdelenia podľa neho neprináša pozitívny vplyv na konečný výsledok hospodárenia VšZP, tak problém musí byť niekde inde.
Nároky Dôvery nepovažuje ÚDZS za oprávnené, obáva sa aj o nadhodnotenie jej majetku
„Logické vysvetlenie sa ponúka samo. Vidíme ho v neefektivite, ktorá sa prejavuje napríklad vo vyšších priemerných nákladoch na liečbu, hoci na to neexistujú objektívne dôvody,“ dodal.
Nejde o dokonalý nástroj
Štátna VšZP pre agentúru SITA uviedla, že prerozdeľovací mechanizmus nie je dokonalý nástroj a v prostredí troch poisťovní nedokáže plne kompenzovať skutočné úhrady za poskytnutú starostlivosť.
Za zlé liečenie pacienta dostane zdravotná poisťovňa viac peňazí? To nemá logiku, upozorňuje Dôvera
„Spresnenie prerozdeľovacieho mechanizmu má pomôcť spravodlivejšie rozdeľovať prostriedky verejného zdravotného poistenia medzi jednotlivé zdravotné poisťovne v záujme poskytovania včasnej a finančne krytej zdravotnej starostlivosti. V súčasnosti je však predčasné odhadovať dopad na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu,“ povedala hovorkyňa VšZP Eva Peterová.
Poisťovne by mali s rezortom spolupracovať
Súčasný systém prerozdelenia poistného na Slovensku patrí po Holandsku k najlepším, tvrdí zdravotná poisťovňa Union.
„Rozšíreniu parametrov sa nebránime, ak majú zmysel a sú objektívne stanovené bez toho, že by ich hlavným cieľom bolo pomáhať štátnej poisťovni,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa poisťovne Union Kristína Balúchová. Spolupracovať na zavedení nových parametrov by podľa nej mali spolu s ministerstvom zdravotníctva vždy aj zdravotné poisťovne, aby sa zachovala objektivita.
Union nesúhlasí so zvyšovaním podielu zdrojov vchádzajúcich do systému prerozdelenia medzi poisťovňami
„Doteraz z prerozdelenia poistného získava od ostatných poisťovní každý rok VŠZP stovky miliónov eur, v roku 2021 to bolo 270 miliónov eur,“ povedala. Schválené zvýšenie bázy pre prerozdeľovanie z 95 % na 96 % podľa nej vo všeobecnosti neprináša vylepšenia a pre systém žiadne pozitíva, dokonca znižuje motiváciu k lepšiemu výberu poistného.
„Ako jeho jediný účel vnímame to, že navýšenie bázy má pomôcť iba Všeobecnej zdravotnej poisťovni,“ dodala.
Zmena v prerozdeľovacom mechanizme
Prerozdeľovací mechanizmus medzi zdravotnými poisťovňami sa rozšíri o nové indexy rizika. Tie majú lepšie zachytiť predpokladané budúce náklady na zdravotnú starostlivosť, a tak vyrovnať rozdiely medzi poistnými kmeňmi jednotlivých zdravotných poisťovní. Existujúce indexy rizika sa rozširujú o diagnosticko-nákladové skupiny (DCG) a nákladové skupiny zdravotníckych pomôcok. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorú v utorok schválil parlament.
Rozšírené parametre sa majú premietnuť do prerozdeľovacieho mechanizmu už v budúcom roku. Základ mesačného prerozdeľovania sa zvýši z 95 % na 96 % z celkovej sumy zaplatených preddavkov na poistne po odpočítaní preddavkov na nadlimitnú sumu za všetky zdravotne poisťovne na základe úspešnosti výberu poistného. O jeden percentuálny bod sa tak zníži podiel prostriedkov, ktoré zostanú zdravotnej poisťovni bez prerozdelenia.