Do klinického výskumu vlani investovalo 19 farmaceutických spoločností vyše 34 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vyskum.jpg
Foto: STU
Do klinických skúšaní sa vlani zapojilo takmer 7 tisíc pacientov.

Do klinického výskumu vlani investovalo 19 farmaceutických spoločností vyše 34 mil. eur. Medicínska riaditeľka výskumnej infraštruktúry Slovacrin Beáta Čečetková v piatok na tlačovej besede informovala o výsledkoch prieskumu, do ktorého sa zapojili spoločnosti združené v Asociácii inovatívneho farmaceutického priemyslu (AIFP).

Do klinických skúšaní sa vlani zapojilo takmer 7 tisíc pacientov. Najviac ich bolo v oblasti diabetológie (2 003 pacientov) a v oblasti kardiovaskulárnych ochorení (1 726 pacientov). V roku 2016 však lieky testovalo 9 tisíc pacientov. „Konkrétny prínos pre konkrétneho pacienta sa v absolútnom počte znížil,“ zhodnotila Čečetková.

Podľa AIFP sa vďaka klinickému výskumu dostáva k pacientom nová a účinná liečba, pričom sa robí výskum liekov na dobrovoľníkoch. Cieľom je zistiť, či je liek alebo liečebný postup bezpečný a ako účinkuje.

Ako prebiehajú klinické skúšky

„Napriek tomu, že počet zapojených pacientov klesol, narástol počet klinických štúdií. Je to preto, lebo klinické štúdie sú dnes viac špecializované a personalizované,“ informovala výkonná riaditeľka AIFP Katarína Slezáková.

Lieky
Foto: GettyImages

Klinické skúšanie má podľa AIFP prísne pravidlá, nakoľko ide o výskum liekov na dobrovoľníkoch. Z každých 25 tisíc látok sa z laboratória do klinického testovania na ľuďoch dostane 25 liekov.

Na začiatku klinického skúšania je laboratórne testovanie, ktoré trvá aj niekoľko rokov. Ak je za toto obdobie preukázaná bezpečnosť lieku, otestuje sa v prvej niekoľkomesačnej fáze na desiatkach ľudí.

V druhej fáze sa testujú nežiadúce účinky na stovkách ľudí. Nakoniec, v tretej fáze, sa preveruje účinnosť a dávkovanie lieku na tisíckach ľudí.

Lieky, ktoré prešli všetkými fázami, sú bezpečné a účinné, môžu byť registrované.

V počte zapojených do štúdií zaostávame

V Českej republike sa do štúdií zapája takmer trojnásobne viac pacientov. Kým na Slovensku to bolo takmer 7 tisíc, v susednej krajine ich bolo vyše 21,5 tisíca.

„Našou snahou je vytvárať také podmienky, aby sa aj na Slovensku vykonávalo viac klinických skúšaní s pridanou hodnotou pre pacientov,“ dodala Katarína Slezáková.

Slovensko je od minulého roka súčasťou európskej siete zameranej na akademický klinický výskum – Ecrin (European Clinical Research Infrastructure Network). Prostredníctvom národnej siete Slovacrin pri Lekárskej fakulte UPJŠ v Košiciach sa tak stalo pozorovateľom v organizácii, ktorá realizuje medzinárodné klinické štúdie.

AIFP

Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu reprezentuje 32 inovatívnych farmaceutických spoločností pôsobiacich na Slovensku. Vznikla v novembri 2013 ako nástupnícka asociácia po zániku Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS). Je členom European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať