Diabetológovia v súčasnosti vyšetrujú najmä akútne prípady, zdravotný stav konzultujú s pacientmi telefonicky. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.
V akútnych prípadoch si môžu diabetici vyšetrenie dohodnúť po predchádzajúcej telefonickej konzultácii. Prístup pacientov do priestorov ambulancie, ideálne do čakární, umožní diabetológ len po zodpovedaní ‚triediacich‘ otázok, odpovede na všetky pritom musia byť negatívne.
Koronavírus: Zomreli dvaja klienti DSS, dohodári dostanú SOS dotáciu a pendleri nebudú potrebovať test (online)
Ak je odpoveď na ktorúkoľvek z triediacich otázok pozitívna, diabetológ u pacientov s podozrením na Covid-19 odporúča pacientovi volať 155 a sám telefonicky kontaktuje regionálny úrad verejného zdravotníctva.
Viac o téme: Koronavírus
Ako uviedol hlavný odborník MZ SR na diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy Jaroslav Fábry, diabetológ priamo neošetruje pravidelne sledovaných stabilizovaných pacientov s ochorením cukrovky.
„Edukuje ich o selfmonitoringu, využívaní glukomerov a meraní glykémií v ich sociálnom prostredí a manažuje liečbu pacientov prostredníctvom moderných informačno-komunikačných prostriedkov,“ konštatoval. Využíva pritom e-Recept a predpisuje lieky a zdravotnícke pomôcky pre diabetika v dostatočnom množstve, najmenej na tri mesiace.
Zubári počas pandémie Covid-19 ošetrujú len bolestivé prípady, pacienti sa však musia objednať
„Na Slovensku bolo v roku 2018 evidovaných 197 686 diabetikov, vo vekovej štruktúre 60 – 85+ rokov, ktorých vymedzujeme ako zraniteľnú skupinu vo vzťahu k pandémii koronavírusom,“ dodal Fábry.