Štikútka je problém, ktorý vie byť naozaj otravný. Existuje však množstvo domácich receptov, ako sa štikútania zbaviť. Ľudia sú často presvedčení, že práve ich „recept“ zaberie vždy a každému.
Zdá sa však, že jediný naozaj účinný spôsob, ako sa štikútky zbaviť, našla až veda. Odpoveďou je slamka, ako tvrdí štúdia zverejnená v lekárskom časopise Journal of the American Medical Association Network Open.
Variant Delta na nás číha z oboch strán. Takto nás štát pripravuje na tretiu vlnu pandémie
Otázky o tom, čo spôsobuje štikútku a ako ju zastaviť, patria dlhodobo k jedným z najvyhľadávanejších z oblasti medicíny v internetových vyhľadávačoch. Doktor Ari Seifi z Texaskej univerzity sa preto rozhodol nájsť niečo, čo by pomohlo prerušiť štikútku.
Špeciálna slamka
Vyskúšal slamku, ktorá predstavuje nástroj na nútené inspiračné odsávanie a prehĺtanie (FISST), jednoducho vyžaduje na nasatie kvapaliny väčší sací výkon ako bežné slamky, ako píše IFL Science.
Pracuje pri tom bránica, otvára a zatvára sa chlopňa v hrdle, ktorej úlohou je držať jedlo mimo priedušnice. Stimulujú sa tak súčasne „frenické“ a „vagové“ nervy, čo umožňuje mozgu sa zresetovať a zastaviť štikútku.
Takmer 92 percent z 249 účastníkov štúdie tvrdí, že to funguje. Na škále subjektívnej účinnosti dosiahol FISST skóre 4,58 z piatich. Pôsobivých 90 percent účastníkov hodnotilo slamku lepšie ako „domáce“ prostriedky.
Máte pre rúška problémy s pleťou? Pozor, môže ísť o závažnú diagnózu
Väčšina štikútiek odchádza prirodzene, no sú aj ľudia, ktorým čkanie naozaj komplikuje bežný život, najmä keď trvá hodiny. Väčšina účastníkov pred používaním slamky hlásila len občasné záchvaty štikútania.
Avšak 11 z nich čkalo denne, ďalších 53 aspoň raz za týždeň. Slamka bola pri týchto ľuďoch rovnako úspešná ako u tých, ktorí štikútať nezvykli.
Placebo?
Štikútka je však podľa vedcov tým druhom problému, pri ktorom hrá pravdepodobne veľkú úlohu aj placebo efekt. Mnoho ľudí totiž prisahá, že ich metódy fungujú. Nemajú však pritom logické vysvetlenie.
Katastrofa pre celý ekosystém: V amerických a európskych jazerách klesajú hladiny kyslíka
Aj preto autori štúdie zvažujú urobiť ďalší pokus, pri ktorom jednej skupine dajú úspešnú slamku a tej druhej placebo. V čom je však štúdia bonusom, to je možnosť odhaliť vážnejšie zdravotné problémy u ľudí, u ktorých slamka zaberať nebude.