Covid ovplyvňuje kardiovaskulárny systém dlhodobejšie a postihuje aj mladších, ukázala štúdia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Covid 19, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Počas prvých dvoch rokov pandémie nastal v Spojených štátoch nárast počtu pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Podľa New York Times sa problémy vyskytovali hlavne u ľudí vo veku 65 rokov a starších, teda vo vekovej skupine s najvyšším rizikom kardiovaskulárnych komplikácií.

Počet úmrtí súvisiacich so srdcom sa však výrazne zvýšil aj u mladších dospelých. Štúdia zistila, že najvýraznejší nárast počtu úmrtí na srdcový infarkt v tomto období nastal u ľudí vo veku 25 až 44 rokov.

Covid môže ovplyvniť kardiovaskulárny systém aj rok po prekonaní vírusu

Niektoré z týchto úmrtí súvisiace s kardiovaskulárnymi ochoreniami mohli nastať preto, že počas vrcholiacej pandémie bol sťažený prístup k lekárskej starostlivosti. Lekári a výskumníci však v súčasnosti nepochybujú o tom, že jedným z faktorov bol aj samotný COVID-19. Vedci zistili, že dokonca až rok po prekonaní ochorenia existuje zvýšené riziko srdcových infarktov, či mozgových príhod.

Potenciál kardiovaskulárnych komplikácií nezmizne po tom, ako sa pacient zotaví z koronavírusu. Veľká štúdia z roku 2022 sledujúca zdravotné záznamy 691 455 pacientov v Spojených štátoch zistila, že ľudia mali výrazne vyššie riziko vzniku prakticky všetkých ochorení súvisiacich so srdcom v roku po infekcii COVID-19.

Podľa výskumu mali ľudia 1,5-krát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú mŕtvicu, takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť, že dostanú infarkt, a mali 1,6 až 2,4-násobne vyššie riziko vzniku rôznych typov arytmií.

Niektoré z týchto stavov môžu byť spôsobené pretrvávajúcimi následkami infekcie. Iné sa môžu vyvinúť preto, že Covid je spojený aj s výskytom rizikových faktorov srdcových ochorení, najmä hypertenzie. V jednej nedávnej štúdii sa zistilo, že takmer 21 % ľudí, ktorí boli hospitalizovaní pre infekciu COVID-19, a takmer 11 % ľudí, ktorí mali miernejšiu infekciu a neboli hospitalizovaní, sa v nasledujúcich mesiacoch vyvinul vysoký krvný tlak.

Očkovanie znižuje riziko

Výskum ukázal, že u ľudí, ktorí sú očkovaní, je pravdepodobnosť infarktu alebo mŕtvice po infekcii Covidom približne o 40 až 60 percent nižšia ako u tých, ktorí očkovaní nie sú.

Môže to byť spôsobené tým, že u očkovaných ľudí je menšia pravdepodobnosť vzniku závažného ochorenia, čo následne znižuje riziko mnohých z týchto problémov súvisiacich so srdcom. Vakcína však môže pomôcť chrániť samotný kardiovaskulárny systém – napríklad znížením zápalových účinkov Covidu.

Existuje malé riziko vzniku myokarditídy (zápalu srdcového svalu) v týždňoch po podaní mrNA vakcíny vyrobenej spoločnosťou Pfizer-BioNTech alebo Moderna. Riziko myokarditídy po prekonaní Covidu je však oveľa vyššie.

V štúdii Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa uvádza, že u mužov vo veku 12 až 29 rokov, u ktorých je najväčšie riziko komplikácií po očkovaní, je štyrikrát až osemkrát vyššia pravdepodobnosť vzniku myokarditídy po infekcii Covidom ako počas troch týždňov po podaní dávky očkovacej látky. U mužov vo veku 30 rokov a viac bolo riziko myokarditídy spôsobenej Covidom 28-krát vyššie ako po očkovacej látke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať