COVID-19 negatívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, významne zhoršuje stav srdca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Respirátor, koronavírus
Tento článok pre vás načítala AI.

Po troch rokoch pandémie sú krátkodobé a dlhodobé riziká covidu čoraz zreteľnejšie. Od začiatku pandémie zaznamenali lekári na Slovensku viac ako 6 000 úmrtí na zlyhanie srdca, čo je viac ako desaťkrát viac ako v rovnakom období pred pandémiou.

Výskumy ukazujú, že pandémia COVID-19 má u pacientov s chronickými srdcovými ochoreniami za následok významné zhoršenie stavu srdca.

Mnohí ľudia s COVID-19 už majú srdcové ochorenia, ako je ischemická choroba srdca, srdcový záchvat alebo hypertenzia. Existuje tiež skupina pacientov, ktorí nemajú predchádzajúce srdcové ochorenia, ale prejavujú príznaky srdcových ochorení po infekcii SARS-CoV-2. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby pacienti s COVID-19 boli starostlivo monitorovaní a aby mali prístup k odpovedajúcej starostlivosti.

Počty úmrtí na zlyhanie srdca spôsobené pandémiou COVID-19 sú celosvetovo stále vysoké

Lekári a výskumníci už takmer nepochybujú o tom, že faktorom bol samotný COVID-19. Okrem komplikácií, ktoré sa môžu vyskytnúť počas akútnej fázy infekcie Covid, sa zdá, že až rok po infekcii existuje zvýšené riziko infarktu, mŕtvice a iných problémov.

Veľká štúdia z roku 2022, ktorá sledovala lekárske záznamy 691-tisíc pacientov v Spojených štátoch, zistila, že ľudia mali výrazne vyššie riziko vzniku prakticky všetkých chorôb súvisiacich so srdcom po prekonaní covidu.

Podľa výskumu mali ľudia 1,5-krát vyššiu pravdepodobnosť mŕtvice, takmer dvakrát vyššiu pravdepodobnosť infarktu a mali 1,6 až 2,4-krát vyššie riziko vzniku rôznych typov arytmií. Jedna štúdia zistila, že takmer 32 % nakazeným sa v nasledujúcich mesiacoch vyvinul vysoký krvný tlak.

Dokážu vakcíny znížiť riziko?

Výskum ukázal, že ľudia, ktorí sú očkovaní, majú zhruba o 40 až 60 percent nižšiu pravdepodobnosť srdcového infarktu alebo mozgovej príhody po nákaze koronavírusom ako tí, ktorí očkovaní nie sú.

Môže to byť spôsobené tým, že u očkovaných ľudí je menej pravdepodobné, že sa u nich vyvinie závažný Covid, čo zase znižuje riziko mnohých z týchto problémov súvisiacich so srdcom. Alebo vakcína môže pomôcť chrániť samotný kardiovaskulárny systém – napríklad znížením zápalových účinkov Covidu.

Existuje taktiež malé riziko vzniku myokarditídy (zápalu srdcového svalu) niekoľko týždňov po podaní vakcíny mRNA Covid od Pfizer-BioNTech alebo Moderna. Riziko myokarditídy po prekonaní Covidu je však oveľa vyššie.

Štúdia Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb uvádza, že muži vo veku 12 až 29 rokov, ktorí majú najväčšie riziko komplikácií očkovania, mali štyri až osemkrát vyššiu pravdepodobnosť vzniku myokarditídy po nákaze koronavírusom než tri týždne po podaní dávky vakcíny. U mužov vo veku 30 rokov a starších bolo riziko myokarditídy 28-krát vyššie z Covidu ako z vakcíny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb