Ľudia s dlhým covidom môžu mať poškodené viaceré orgány, zistili vedci

Koronavírus, covid 19, nemocnica
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ľudia žijúci s postcovidovým syndrómom alebo tzv. dlhým covidom majú po prijatí do nemocnice väčšiu pravdepodobnosť poškodenia hlavných orgánov.

Ako referuje spravodajský web BBC, vyplýva to z najnovšej štúdie publikovanej v časopise Lancet Respiratory Medicine.

Sken magnetickou rezonanciou

Vedci skúmali 259 pacientov, ktorí ochoreli na vírus natoľko, že boli prijatí do nemocnice. Skenovanie magnetickou rezonanciou odhalilo, že pacienti mali trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať nejaké abnormality vo viacerých orgánoch, ako sú pľúca, mozog a obličky.

Vedci sa domnievajú, že existuje súvislosť so závažnosťou ochorenia.

Betty Ramanová z Oxfordskej univerzity a jedna z vedúcich výskumníkov štúdie hovorí, že je jasné, že u ľudí, ktorí žijú s príznakmi dlhého covidu, je pravdepodobnejšie, že utrpeli nejaké poškodenie orgánov.

„Vek pacienta, ako vážne bol chorý na COVID-19, ako aj to, či mal súčasne iné ochorenia, to všetko boli významné faktory v tom, či sme zistili poškodenie týchto dôležitých orgánov v tele alebo nie,“ podotkla.

Zhoda niektorých symptómov

Vedci zistili, že niektoré symptómy sa zhodujú s príznakmi poškodenia orgánov, ktoré odhalili vyšetrenia magnetickou rezonanciou, napríklad tlak na hrudi a kašeľ s abnormalitami v pľúcach.

Nie všetky symptómy, ktoré zažili ľudia s dlhým covidom, však mohli priamo súvisieť s tým, čo bolo vidieť na skenoch.

Ramanová vraví, že sa taktiež zdá, že abnormality vo viac ako jednom orgáne boli bežnejšie u ľudí, ktorí boli prijatí do nemocnice a stále hlásili problémy s fyzickým a duševným zdravím po tom, čo sa zotavili z počiatočnej infekcie.

„Vidíme, že ľudia s multiorgánovou patológiou na magnetickej rezonancii – to znamená, že mali postihnuté viac ako dva orgány – mali štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že budú hlásiť ťažké a veľmi ťažké duševné a fyzické postihnutie,“ povedala Ramanová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Betty Ramanová
Firmy a inštitúcie Oxfordská univerzita